• 2012-08-13

Jubileuszowy Unsound

Od 14 do 21 października w Krakowie potrwa jubileuszowa edycja festiwalu Unsoud pod hasłem: The End.

Atom (fot. Justine Lera / źródło: materiały prasowe organizatora)

Atom (fot. Justine Lera / źródło: materiały prasowe organizatora)

Rok 2012 oznacza dziesięciolecie festiwalu Unsound w Krakowie. Tegoroczna edycja odbędzie się w październiku pod tajemniczym hasłem The End. Czy oznacza to apokaliptyczną atmosferę roku 2012 i nadzieję na odrodzenie, czy może coś bardziej prozaicznego? Na razie organizatorzy zachowują odpowiedź na to pytanie w tajemnicy.

Z okazji dziesiątych urodzin do Krakowa ulubieni artyści organizatorów, którzy występowali już na Festiwalu w  przeszłości. Tym razem przygotują projekty specjalne na niespotykaną skalę. Pojawią się również zaskakujące debiuty, prezentacje labeli i inne przyjemności, do których Unsound – w swojej krakowskiej i nowojorskiej edycji – zdążył nas przyzwyczaić. W ostatnich latach Nowy Jork stał się dla Unsound szczególnie ważnym miejscem, dlatego na festiwalu wystąpi wielu artystów z USA.

Wśród wielu już potwierdzonych artystów znajdują się m.in.:

aTelecine (Los Angeles) – wybrali Kraków jako miejsce swojego światowego debiutu na żywo. Grupa składająca się z Sashy Grey, Pablo St. Francisa, Iana Cinnamona i Anthony’ego D’Juana wydaje w Dais Records i Pendu Sound (Nowy Jork). Inspirację czerpią z industrialu lat 80.

Tim Hecker i Oneohtrix Point Never – gwiazdy sceny eksperymentalnej – rozpoczęli wspólne nagrania w Mexican Summer na Brooklynie. Rezultatem sesji była pierwsza płyta z serii studyjnych improwizacji pod szyldem Sstudios, które będą ukazywać się nakładem Software.

Demdike Stare wystąpią na żywo z muzykami Sinfonietty Cracovii (instrumenty smyczkowe i perkusja) w przygotowanym specjalnie dla Unsoundu programie Concealed. To pierwszy występ duetu, w którym pojawia się żywe instrumentarium. Utwory, skomponowane specjalnie na krakowski koncert, powstały we współpracy z uznanym wiolonczelistą Dannym Norburym.

Theo Parrish dzięki Unsound pojawi się po raz pierwszy w Polsce. Znany z bezkompromisowości i miłości do winyli Parrish przyznał niedawno w wywiadzie dla Slices, że nie zgadza się na to, aby wygodnictwo zastąpiło artyzm.

Factory Floor cieszą się sławą dobrego zespołu koncertowego. Na scenie są zawzięci, hałaśliwi i jak nikt hipnotyzują tanecznymi groove’ami. Remiksowali ich Optimo, Chris Carter and Stephen Morris (New Order/Joy Division), a Nik Colk w tym roku
dołączyła do Chrisa i Cosey, aby nagrać świetnie przyjętą płytę Carter Tutti Void.

Unsound 2012: The End
Od 14 do 21 października 2012 roku
Kraków

Dodaj komentarz