• 2012-08-13

Zakończył się lanckoroński Przegląd Sztuki Niezależnej

12 sierpnia w Lanckoronie zakończył się dwudniowy Przegląd Sztuki Niezależnej.

Iwona Demko ,,Uroki miasta” (źródło: materiały prasowe)

Iwona Demko ,,Uroki miasta” (źródło: materiały prasowe)

Przegląd Sztuki Niezależnej to wystawa i przegląd filmów video prezentujące działania twórców w obszarze społecznym, w odniesieniu do realiów codzienności oraz tzw. norm społecznych. Przegląd Sztuki Niezależnej to także ekspozycja prac artystów działających poza oficjalnym nurtem polskiego artu prezentowanego w opiniotwórczych galeriach w Polsce. Czynnikiem łączącym zaproszonych artystów jest postawa krytyczna wobec zakazów/nakazów a także dystans oraz poczucie humoru, które niejednokrotnie prowadzi do pokazania polskości w krzywym zwierciadle.

Wystawa i przegląd filmów video prezentują działania twórców w obszarze społecznym, w odniesieniu do realiów codzienności oraz tzw. norm społecznych. Przegląd Sztuki Niezależnej to także ekspozycja prac artystów działających poza oficjalnym nurtem polskiego artu prezentowanego w opiniotwórczych galeriach w Polsce. Czynnikiem łączącym zaproszonych artystów jest postawa krytyczna wobec zakazów/nakazów a także dystans oraz poczucie humoru, które niejednokrotnie prowadzi do pokazania polskości w krzywym zwierciadle.

Wśród prac z nurtu krytycznego znalazły się filmy Pawła Hajncla, Izabeli Chamczyk, Marcello Zamenhoffa i Julii Kurek. Paweł Hajncel to artysta znany z dość radykalnej wobec istniejących układów w sferze społeczno-polityczno-kościelnej postawy. Marcello Zamenhoff rejestruje kamerą performance, który wykonuje w niezwykłych sceneriach, np. staje się człowiekiem – nietoperzem oprowadzającym po terenie elektrowni atomowej na Ukrainie. Video jako zapis performance prezentują prace Julii Kurek, Bartka Jarmolińskiego  i Izabeli Chamczyk.

Cykl monochromatycznych, malowanych przy użyciu szablonów pejzaży, zaprezentował Artur Trojanowski. Są to obrazy, które zaskakują swoją przewrotnością w tradycyjnym postrzeganiu krajobrazu. Zupełnie inaczej do tego samego tematu podchodzi Rafał Borcz. Jego obrazy tchną spokojem i poetycką liryką. Odmienne, oparte na ekspresji, krytyce i absurdzie malarstwo zaprezentowała Anna Wójcik – młoda artystka z Częstochowy, która w ostatnim okresie dość mocno zaznaczyła swoja obecność w młodej sztuce polskiej. Motywy zaczerpnięte z grafiki komputerowej i bajek są tematem prac Marii Apoleiki, artystki zajmującej się również ilustracją oraz filmem video. Ciało kobiety sprowadzone do formy bliskiej abstrakcji charakteryzuje malarstwo Grzegorza L. Piotrowskiego.

Polski export czyli cykl fotografii Bartka Jarmolińskiego to wizerunek autora umieszczony na okładkach popularnych magazynów takich jak : Vanity Fair, Vogue L’uomo,GQ czy Wysokie obcasy. Projekt obnaża strategię i łatwość manipulowania publicznością poprzez wizerunek oraz złudne znaczenie twarzy z okładki.

W ramach Przeglądu Sztuki Niezależnej projekty fotograficzne zaprezntowali: Piotr Petryka, Bogdan Frymorgen, Robert Wierzbicki i Anna Kowal, która wychodząc od wydrukowanej fotografii w ciekawy, autorski sposób tworzy obiekty bliskie malarstwu.

Uroki miasta czyli pieski – maskotki wśród różowych, błyszczących odchodów to cykl prac Iwony Demko, artystki działającej głównie w obszarze kobiety i jej narządów płciowych (waginatyzm). Dla Pauliny Poczętej wiele przedmiotów z jej otoczenia jest powodem do stworzenia całkiem nowej jakości, jak prezentowany na przeglądzie, obiekt z telewizorów i odbiorników radiowych – swoista piramida czy Wieża Babel. Interesujące podejście do ceramiki zaprezentował Zbyszek Bury, który klasyczne kafl wykonane z gliny przedstawił w nowej, intrygującej formie.

Działania Agnieszki Ziemiszewskiej, której akcja plakatowania funkcjonuje w przestrzeni miejskiej, są próbą zwrócenia uwagi na istotny problem zaśmiecania przestrzeni publicznej masą przekazów wizualnych traktujących odbiorcę w sposób instrumentalny.

Artyści biorący udział w Przeglądzie:

Anna Kowal, Julia Kurek, Izabela Maciejewska, Anna Wójcik, Maria Apoleika, Izabela Chamczyk, Iwona Demko, Agnieszka Ziemiszewska, Antonina Jakubowska/Jan Gromski, Bogdan Frymorgen, Paweł Hajncel, Rafał Borcz, Bartek Jarmoliński, Maciek Ożog, Piotr Petryka, Grzegorz L. Piotrowski, Paulina Poczęta,Robert Wierzbicki, Zbyszek Bury, Albin Talik, Artur Trojanowski, Marcello Zamenhoff, Witek Ziemiszewski, ART. Spożywcze Group, Grupa Teżewe (Anna Kowal, Magda Kryńska), Grupa Monstfur.

Przegląd Sztuki Niezależnej
od 10 do 12 sierpnia 2012 roku
Budynek Geesu
ul. Krakowska 159
Lanckorona

Dodaj komentarz