• 2012-08-13

Premiera – Horror poeticus

13 września nakładem wydawnictwa Biuro Literackie odbędzie się premiera szkiców Piotra Śliwińskiego zatytułowanych Horror poeticus.

Piotr Śliwiński „Horror poeticus”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Piotr Śliwiński „Horror poeticus”, okładka (źródło: materiały prasowe)

W zbiorze czytelnik znajdzie rozważania skupione wokół podstawowych dylematów związanych z politycznością – poetyckością, jak i dokładne szkice interpretacyjne obejmujące poezję od Tadeusza Micińskiego do Adama Wiedemanna. W Horror poeticus pojawią się również teksty poświęcone mistrzom: Czesławowi Miłoszowi, Tadeuszowi Różewiczowi, Wisławie Szymborskiej oraz Adamowi Zagajewskiemu.

Urodzony w 1962 roku Piotr Śliwiński jest jurorem wielu nagród literackich w Polsce. Wykłada na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Wraz z Przemysławem Czaplińskim napisał szeroko dyskutowany podręcznik Literatura polska 1976-1998. Oprócz tego wydał m.in. Przygody z wolnością. Uwagi o poezji współczesnej, Świat na brudno. Szkice o poezji i krytyce. Podniósł poziom mówienia o poezji polskiej i krytyce literackiej na poziom dotąd niespotykany.

Książka Piotra Śliwińskiego zostanie opublikowana w serii Szkice Biura Literackiego. Wcześniej w ramach cyklu prezentującego autorskie teksty o poezji i poetach ukazały się m.in.: Dorzecze Różewicza, Margines, ale… Tadeusza Różewicza, znikam jestem Krystyny Miłobędzkiej, Po debiucie. Dziennik krytyka Karola Maliszewskiego, Najryzykowniej Andrzeja Sosnowskiego, Stratygrafie Joanny Mueller, Księga zakładek Jacka Gutorowa oraz Muszle w kapeluszu Andrzeja Kopackiego.

W Świecie na brudno poznański krytyk literacki stwierdza:

nie mam się za marszałka krytyki współczesnej, wielkiego stratega czy za głos zbiorowego sumienia, lecz tylko za jednego z jej szeregowych pracowników.

Natomiast Marian Stala w szkicu Konstruktywny pesymista pisze o Śliwińskim tak:

Śliwiński jest krytykiem na trudny czas, krytykiem piszącym o poetyckich przygodach z wolnością i oprowadzającym nas po świecie, w którym granice są rozmyte, a wartości ulegają zakwestionowaniu….

Piotr Śliwiński Horror poeticus
Premiera: 13 września 2012 roku
Wydawnictwo: Biuro Literackie

Dodaj komentarz