• 2012-08-13

Jerzy Kubina na trasie Zamość – Nowy York – Zamość

Do 9 września w Biurze Wystaw Artystycznych Galerii Zamość można oglądać wystawę Jerzego Kubiny pt. Zamość – Nowy York – Zamość. Artysta poświęcił część swojej malarskiej twórczości rodzinnemu miastu Zamość.

Jerzy Kubina, Zamość-Nowy York-Zamość, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Kubina, Zamość-Nowy York-Zamość, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pablo Picasso mawiał, że niektórzy malarze przekształcają słońce w żółtą plamę, ale są inni, którzy dzięki swojej sztuce i inteligencji żółtą plamę zamieniają w słońce. Do tej grupy artystów o dużej wrażliwości i wielkim talencie należy z pewnością Jerzy Kubina. Urodził się na zamojskiej Starówce, w kamienicy Linkowskiej.O rodzinnym mieście opowiada z wielką czułością,urzeczony jego pięknem:Bardzo je kocham, siedzi we mnie głęboko. Odwiedzam Zamość niemal co roku, i z przyjemnością obserwuję, jak się zmienia.Jak z nędznych smrodliwych podwórek, zdewastowanych fasad Starego Rynku, wyrasta po nocy wspaniały kwiat – mówi zafascynowany. Aż trudno uwierzyć, że zostało w tak cudowny sposób odrestaurowane.

Jerzy Kubina urodził się w 1956 roku w Zamościu. W 1985 roku dyplomem z wyróżnieniem zakończył  studia artystyczne na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1987 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku, zajmując się malarstwem, instalacją i performance. Jego prace prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w USA i Europie m.in.: w Galerii Louis XIV – Paryż, 1993; OK Harris – Nowy Jork, 1997;Tower Gallery – Houston, 2004; 80 Washington Square East Galleries – Nowy Jork, 2005; Real Art Ways Gallery – Hartford, CT, 2006 ; Museum Convento de Carmen – Guadalajara (Meksyk) 2010

Jerzy Kubina, Zamość-Nowy York-Zamość (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Kubina, Zamość-Nowy York-Zamość, fot.Janusz Zimon (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Kubina
Zamość-Nowy York-Zamość
Wystawa czynna od 3 sierpnia do 9 września 2012 roku
Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Zamojska
ul. Staszica 27
Zamość

Dodaj komentarz