• 2012-08-13

Challenge of Art

Od 14 września w Galerii Strefa A i Galerii Domu Norymberskiego w Krakowie będzie można oglądać wystawę Agaty Agatowskiej i Floriana Fauscha pt.: Challenge of Art.

Agata Agatowska (źródło: materiały prasowe)

Agata Agatowska (źródło: materiały prasowe)

Agata Agatowska ukończyła studia na Akademii Sztuk Pieknych w Düsseldorfie w 2012 oraz otrzymała tytuł doktora na Akademii Sztuk Pieknych we Wrocławiu (czerwiec 2012), współpracuje z dwoma galeriami: krakowską galerią Strefa A oraz Von Fraunberg Art Galery z Dusseldorfu.

Obecność artystki na polskim i niemieckim rynku sztuki i podobny krąg zainteresowań obejmujący sztukę współczesną obu galerii był impulsem do podjęcia przez nie współpracy polegającej na wzajemnej prezentacji artystów w Polsce i Niemczech, wymianie doświadczeń, wspólnym przygotowaniu ekspozycji oraz zapoznanie polskiej i niemieckiej publiczności z najciekawszymi, młodymi twórcami z obu krajów. Pierwszym wspólnym projektem obu galerii, jest przygotowanie wystawy wspomnianej wyżej Agaty Agatowskiej oraz Floriana Fauscha, reprezentowanego przez niemiecka galerię.

Urodzony w 1981 roku Fausch, także absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Dusseldorfie, uprawia malarstwo, którego tematem są pozbawione ludzi zewnętrzne i wewnętrzne wielkomiejskie przestrzenie. Jego, pozostające pod niezaprzeczalnym wpływem współczesnej architektury, obrazy przypominają futurystyczne miasta znane z filmowych wizji science fiction czy też wirtualne światy gier komputerowych. Na pół realne, odwołujące się także do form abstrakcyjnych, płótna są mocno nasycone kolorem.

Niekiedy są to intensywne barwne plamy, czasami pojawiają się przeźroczyste płaszczyzny, kiedy indziej wyraźne kontury architektonicznej bryły. Niekiedy artysta pozostaje w świecie barw monochromatycznych, zdarza mu się też operować wyraźnymi kontrastami kolorów typu ciepły-zimny. Wszystkie te zabiegi tworzą wrażenie trójwymiarowej rzeczywistości, która wciąga obserwatora swoją intensywną prezencją i niezwykłą, trochę tajemniczą aurą nieznanego, ale bardzo pociągającego świata.

Na tle tych obrazów świetnie prezentują się obiekty rzeźbiarskie Agaty Agatowskiej. Klasyczne w swojej formie prace przedstawiają postaci i figury, które również należą do nierealnego świata i mogłyby z powodzeniem zejść w wystawienniczą przestrzeń z futurystycznych obrazów Fauscha. Figury  Agatowskiej, która wykorzystując w swoich pracach prostotę i ascetyzm rzeźby konstruktywistycznej, nawiązują jednocześnie do pop-artu i jego fascynacji komiksem, mitem i bajkową fantazją.

Kobiece postaci rzeźbiarki, ubrane w kombinezony przypominające designerskie projekty, dla których inspiracją mogły być kostiumy bohaterów filmów rozgrywających się w pokładach statków kosmicznych lub w przestrzeni międzygalaktycznej, idealnie pasują do zimnych krajobrazów Fauscha. Wzajemna relacja obrazu i rzeźby tworzy na naszych oczach nienapisaną narrację i natychmiast uruchamia wyobraźnię. Powstaje nowa przestrzeń, która staję swego rodzaju instalacją artystyczną, a nie tylko wystawą rzeźb i obrazów.

Planowana w Krakowie wystawa zostanie rozłożona pomiędzy dwiema galeriami: Galerię Strefa A, która mieści się przy ulicy Stolarskiej 6/9 oraz Galerię Domu Norymberskiego, z powodzeniem realizującą od roku podobną koncepcję prezentacji współczesnych artystów zestawiając ich w pary lub niewielkie grupy. Tego typu działalność sprawia, że poprzez polskiego artystę wytwarza się swoista więź z lokalnym środowiskiem artystycznym, które chętnie bierze udział w tak przygotowanej ekspozycji. Polski artysta staje się łącznikiem, dzięki któremu nawiązuje się nie tylko współpraca pomiędzy galeriami, ale także twórcami i publicznością.

Agata Agatowska i Florian Fausch. Challenge of Art
14 września – 14 października 2012 r.
Galeria Strefa A, ul. Stolarska 6/9 w Krakowie
Galeria Domu Norymberskiego, ul. Skałeczna 2 w Krakowie

Dodaj komentarz