• 2012-08-10

Integracja Ty i Ja

4 września w Koszalinie rozpocznie się dziewiąta edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja.

Kadr z filmu „Nietykalni", „Integracja Ty i Ja" (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Nietykalni", „Integracja Ty i Ja" (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Główną ideą Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja odbywający się w Koszalinie jest integracja środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem poprzez prezentację filmów o tematyce, problemach i życiu osób niepełnosprawnych. W latach 2003-2011 na festiwalu zaprezentowano łącznie blisko 300 filmów fabularnych, dokumentalnych i amatorskich z całego świata, których bohaterami są osoby niepełnosprawne.

Filmy prezentowane są i oceniane w trzech kategoriach: Międzynarodowy konkurs filmowy na najlepszy film fabularny, Międzynarodowy konkurs na najciekawszy film dokumentalny i Konkurs na film amatorski tworzony przez osoby niepełnosprawne. W pierwszej sekcji tym roku widzowie będą mogli zobaczyć m.in. Nietykalnych, Lęk wysokości, Hasta La Vista czy Drapacz Chmur. Filmy oceniać będzie jury w składzie: Rosław Szaybo, Sławomir Grünberg, Magdalena Łazarkiewicz i Andrzej Suchcicki.

Kadr z filmu „Lęk wysokości", fot. Mateusz Skalski, „Integracja Ty i Ja" (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Lęk wysokości", fot. Mateusz Skalski, „Integracja Ty i Ja" (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Jestem z XXI wieku, żyję przyszłością – to myśl przewodnia tegorocznego festiwalu, która pojawi się w tle wielu imprez towarzyszących. Uczestnicy zapoznają się z nowinkami technicznymi ułatwiającymi codzienne funkcjonowanie osobom z różnymi niepełnosprawnościami, opracowane przez polskich naukowców. Z najnowszymi rozwiązaniami dla osób niewidomych przyjadą do Koszalina przedstawiciele Politechniki Łódzkiej i producenci sprzętu rehabilitacyjnego. Swoje projekty zaprezentują studenci Politechniki Koszalińskiej.

O skutkach psychicznych i społecznych niepełnosprawności będą dyskutować uczestnicy konferencji naukowej organizowanej wspólnie z Politechniką Koszalińską. Referaty wygłoszą wykładowcy z polskich uczelni, a także przedstawiciel Organizacji Narodów Zjednoczonych. ONZ jest jednym z patronów tegorocznego festiwalu.

Wyjątkowo interesująco zapowiadają się spotkania wyjątkowych osób niepełnosprawnych z uczniami koszalińskich szkół. O swoich pasjach i życiowych przygodach będą opowiadać podróżnicy, sportowcy, fotograficy. Wśród nich m.in. Bartosz Ostałowski jedyny polski, licencjonowany kierowca rajdowy, który kieruje autem bez użycia rąk.

Plakat festiwalu „Integracja Ty i Ja" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat festiwalu „Integracja Ty i Ja" (źródło: materiały prasowe organizatora)

W dwudziestu miejscowościach odbędą się Małe Festiwale. To towarzyszące głównym wydarzeniom w Koszalinie lokalne imprezy organizowane przez wolontariuszy i instytucje samorządowe. W każdej miejscowości organizującej Mały Festiwal będzie można zobaczyć wybrane filmy festiwalowe, a także imprezy towarzyszące – wystawy, koncerty i prezentacje dorobku osób niepełnosprawnych. Wszędzie Małe Festiwale rozpoczną się 4 września, o godzinie 18.00, równocześnie z inauguracją festiwalu w Koszalinie.

Oto pełna lista miejscowości, w których odbędą się Małe Festiwale:

Białogard (Centrum Kultury i Spotkań Europejskich), Będzino (Gminna Biblioteka Publiczna), Biesiekierz (Biblioteka Publiczna), Bobolice (Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna), Borne Sulinowo (Centrum Rehabilitacji SM Sp. z o.o.), Chodzież (Stowarzyszenie Na Górze), Dźwirzyno (Ośrodek Geovita), Grazymy (Dom Pomocy Społecznej), Kartuzy (Powiat Kartuski), Koszalin (Zakład Karny), Piła (Pilski Dom Kultury), Piława Górna (Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy), Morąg (Dom dla Dzieci i Młodzieży Promyk), Nowe Bielice (Dom Pomocy Społecznej), Olszyn (Fundacja Laurentius), Polanów (Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy), Szczecinek (Powiatowe Centrum Pomocy Społecznej), Warszawa (Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki), Zalewo (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej) i Złotów (Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Słoneczko).

9. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja
od 4 do 8 września 2012 roku
Koszalin

Dodaj komentarz