Pełnia lata w Zielonym Jazdowie

10 sierpnia w CSW Zamku Ujazdowskim w Warszawie rozpocznie się kolejny weekend z projektem Zielony Jazdów czyli CSW na trawie.

Zielony Jazdów czyli CSW na trawie (źródło: materiały prasowe)

Zielony Jazdów czyli CSW na trawie (źródło: materiały prasowe)

Pokaz filmu dokumentalnego Nargis o birmańskiej katastrofie to jedna z głównych atrakcji najbliższego weekendu przed CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Poza tym w programie Zielonego Jazdowa znajdują się warsztaty konstruowania lodówki i piecyka bez użycia prądu, targ ze zdrową żywnością, recyklingowy i slowfoodowy piknik oraz koncert zespołu Snow Crash Trio.

Już w piątek 10 sierpnia w Zielonym Jazdowie będzie można podyskutować z ekspertem Moniką Marks o tym dlaczego ostatnio obserwujemy tak nagłe zmiany pogody. Działaczka WWF (World Wildlife Fund) spróbuje odpowiedzieć na pytanie jakie są tego konsekwencje dla przenoszenia się chorób oraz dla gospodarki. Zaraz po debacie odbędzie się pokaz wstrząsającego filmu dokumentalnego Nargis, który przeniesie widzów w niedostępne rejony Birmy zniszczonej cyklonem. Produkcja pokazuje podział społeczeństwa wciąż uciskanego przez silną dyktaturę.

Wszystkie propozycje programowo wpisują się w ekologiczny charakter projektu Zielony Jazdów, którego zadaniem jest bawiąc uczyć i propagować zdrowy styl życia. W programie znajdują się zajęcia, w których mogą uczestniczyć rodzice z dziećmi.

W sobotę od rana na ekologicznym targu smakosze będą mogli spróbować wyrobów producentów zdrowej żywności. Do skosztowania będzie między innymi oryginalny chleb orkiszowy. Z kolei zajęcia ze wspólnego gotowania to próba rozwijania umiejętności kulinarnych uczestników oraz nauka na temat pochodzenia poszczególnych produktów i weryfikacji ich źródła. Po południu Warszawska Kooperatywa Spożywcza zaprasza do udziału w interaktywnej grze, która bawiąc nauczy jak zakładać kooperatywę. Równolegle będzie odbywać się niezmiernie popularna wśród Warszawiaków Garażówka, czyli recyklingowy piknik. Podczas wydarzenia, każdy będzie miał okazję sprzedać bądź wymienić przedmioty ze swojej szafy. Jednocześnie amatorzy dwóch kółek będą mogli pobuszować na giełdzie rowerowej.

Wieczorem odbędzie się spotkanie z Edwinem Bendykiem, dziennikarzem Polityki, który opowie o inteligentnych systemach transportu miejskiego. Zagadnienie porusza temat Sieci, która opiera się na komunikacji i wymianie informacji między jednostkami. Wieczorem będzie czas na poddanie się elektronicznym rytmom zespołu Snow Crash Trio. To nowy projekt muzyków warszawskiego zespołu Kerd oraz producenta i muzyka znanego jako LAL. Ich muzyka to połączenie elektronicznego brzmienia z dźwiękiem gitar i perkusji akustycznej.

Niedzielny poranek rozpocznie się czystym relaksem przy jodze i masażu tajskim. Ciekawą propozycję dla dorosłych wraz z dziećmi przedstawi fundacja Aeris Futuro, która pokaże jak dekorować balkony kolorowymi doniczkami zrobionymi z butelek. Przy stoisku gospodarstwa rolnego Ludwika Majlerta będzie można nabyć warzywa takie jak karczochy, pięć odmian dyni jadalnej, brokuły gałązkowe, sałatę rzymską, kwiaty cukinii, mangold, kukurydzę, rukolę, endywię.

Niezwykłe warsztaty zaproponuje ponownie zespół Kooperatywy Spożywczej. Prowadzący pokażą jak wykonać prosty piecyk z puszek po konserwach oraz jak skonstruować lodówkę bez użycia prądu. Aż do połowy września codziennie od godziny 11 w pawilonie będzie czynna kawiarnia, a sałatki oraz domowe wypieki w weekendy dostarcza uczestnikom Małpi Biznes.

Program

10 sierpnia

 • godz. 18.00-21.00 – Slowfoodowe kolacje piknikowe – Slow Food Youth piątki (Miód i pszczoły)
 • 20.00 – Spotkanie z ekspertem: Monika Marks Zmiany klimatu. Scenariusz dla Polski + dyskusja
 • godz. 21.00 – Kino: Nargis/ Nargis: When Time Stopped Breathing, Birma/ Niemcy 2010
 • godz. 21.00-1.00 –  DJ set Magazyn Glissando prezentuje

11 sierpnia

 • od godz. 14.00 – Minitarg owocowo-warzywny – m.in. stoisko rodzinnego gospodarstwa ekoturystycznego Dąbrówka (organizacja: Stowarzyszenie Ekoland)
 • godz. 14.00-15.30 – Slowfoodowe warsztaty dla dorosłych (Miód i pszczoły) – Slow Food Youth
 • godz. 14.00-16.00 – Warsztaty realizacyjne Warszawska Kooperatywa Spożywcza: Rocket Stove/Lodówka bez elektryczności
 • godz. 16.00-18.00 – Interaktywny warsztat kooperacji – Warszawska Kooperatywa Spożywcza
 • godz. 14.00-19.00 – Garażówka + giełda rowerowa
 • godz. 20.00 – Spotkanie z ekspertem: Edwin Bendyk, Mobilność w zielonych miastach. W stronę cywilizacji postsamochodowej + dyskusja
 • godz. 21.00 – Koncert: Snow Crash Trio

12 sierpnia

 • godz. 11.00-13.00 – Zielony Jazdów rusza w miasto – zdobienie balkonów – Fundacja Aeris Futuro
 • godz. 11.30-13.30 – Joga/Astanga Yoga & Masaż Tajski / Thai Sun
 • godz. 12.00-13.00 – Letnia Szkoła na Widelcu (warsztaty) – Slow Food Youth
 • godz. 11.00-17.00 – Minitarg warzywno-owocowy- stoisko gospodarstwa rolnego Ludwika Majlerta oraz Maryli i Piotra Rutkowkich (Pan Ziółko)

Zielony Jazdów czyli CSW na trawie
21 lipca – 15 września 2012 roku
Park wokół CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie
Ul. Jazdów 2, Warszawa

Dodaj komentarz