• 2012-08-09

Polscy artyści w Edynburgu

Od 28 lipca do 24 sierpnia, na czterech różnych festiwalach w Edynburgu wystąpi kilkudziesięciu artystów z Polski. Wszystko w ramach programu Listen / Touch / See – Polska Arts in Edinburgh 2012.

„2008: Macbeth” (fot. Stefan Okołowicz / źródło: materiały prasowe Instytutu Adama Mickiewicza)

„2008: Macbeth” (fot. Stefan Okołowicz / źródło: materiały prasowe Instytutu Adama Mickiewicza)

Polska Arts in Edinburgh 2012 przygotowana w ramach Olimpiady Kulturalnej to największa po Polska! Year prezentacja polskiej kultury w Wielkiej Brytanii. To także najszerszy dotychczasowy polski program na edynburskich festiwalach, które co roku przyciągają najciekawszych artystów i blisko półmilionową publiczność z całego świata. Program przygotowany został przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z partnerami: kuratorami oraz dyrektorami artystycznymi instytucji kulturalnych w Edynburgu.

W tegorocznym programie edynburskich festiwali znalazło się ponad 180 polskich wydarzeń: koncerty muzyki poważnej, jazzowej i aktualnej, spektakle teatralne, performance, spektakle teatrów plenerowych i eksperymentalnych, taniec współczesny, pokazy filmowe, spotkania oraz wystawy i instalacje.

Polska kultura obecna będzie na aż czterech festiwalach od niezwykle popularnego i przyciągającego rekordową publiczność The Edinburgh Festival Fringe, przez Edinbugh Jazz & Blues Festival i Edinburgh Art Festival, po Edinburgh International Festival, jeden z najstarszych i najważniejszych festiwali na świecie.

Polski teatr jest obecny w Edynburgu od dawna – to tutaj prezentowane były spektakle Tadeusza Kantora czy Jerzego Grotowskiego. Polskie teatry zdobywały tu nagrody i wyróżnienia. W ramach Polska Arts in Edinburgh 2012 po raz pierwszy jednak został przygotowany program na tak dużą skalę, pokazujący szerokie spektrum tego, co się dzieje w polskiej kulturze – od muzyki klasycznej przez teatr plenerowy i eksperymentalny po improwizowane wieczory w klubie festiwalowym.

11 sierpnia rozpocznie się Edinburgh International Festival otworzy go w tym roku polski spektakl 2008: Macbeth w reżyserii Grzegorza Jarzyny, który zostanie wystawiony w Lowland Hall – przestrzeni specjalnie zaadaptowanej przez festiwal, by pokazać to wybitne, wymagające technicznie i rzadko grane przedstawienie.

Bezprecedensowym wydarzeniem Edinburgh International Festival będą koncerty London Symphony Orchestra pod dyrekcja Walerego Giergiewa. Program wypełniają utwory Karola Szymanowskiego – wszystkie cztery Symfonie oraz oba Koncerty skrzypcowe.

Polski program muzyczny na Edinburgh Jazz and Blues Festiwal to pięć koncertów muzyków młodego pokolenia. Zaprezentują oni pełne spektrum młodej sceny jazzowej od Agi Zaryan, Marcin Wasilewski Trio i Maciej Obara Quartetu po twórców sceny niezależnej – Profesjonalizm, nowe trio Marcina Maseckiego, i łączących w swojej twórczości różne gatunki muzyczne Mitch and Mitch.

W ramach Edinburgh Art Festival zobaczyć będzie można dwa interesujące projekty polskiej sztuki wizualnej: instalację Pain Thing Roberta Kuśmirowskiego oraz wystawę polskich artystów zamieszkałych w Szkocji – Tu i teraz prezentowaną w Royal Scottish Academy.

Program Polska Arts in Edinburgh 2012 w ramach Edinburgh Festival Fringe zainaugurują spektakle: Makbet – Kim jest ten człowiek we krwi? Teatru Biuro Podróży na Old College Quad i solo taneczne Lost in Details Aleksandry Borys prezentowane w Dance Base, Narodowym Centrum Tańca.

Program Listen / Touch / SeePolska Arts in Edinburgh 2012 przygotowany został przez Instytut Adama Mickiewicza wraz z partnerami: Edinburgh International Festival, Jazz & Blues Festiwal, Summerhall, Dance Base, Universal Arts, The University of Edinburgh, Royal Scottish Academy i Konsulatem RP w Edynburgu.

Listen / Touch / See – Polska Arts in Edinburgh 2012
Od 28 lipca do 24 sierpnia 2012 roku
Edynburg, Szkocja

Dodaj komentarz