• 2012-08-09

We wrześniu Sacrum Profanum

9 września w Krakowie rozpocznie się festiwal muzyki współczesnej Sacrum Profanum.

Sigur Rós (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sigur Rós (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Sacrum Profanum to międzynarodowy projekt, który zyskał status jednego z najciekawszych wydarzeń muzycznych Europy. Prezentuje muzykę XX wieku i najnowszą, łączy muzykę poważną z innymi nurtami. Co roku program koncentruje się na twórczości kompozytorów z innego kraju lub grupy krajów. Jego rangę buduje udział: z jednej strony – najlepszych zespołów wykonujących muzykę współczesną, m.in. Ensemble Modern, Ensemble intercontemporain, Klangforum Wien, z drugiej zaś – gwiazd światowej sceny alternatywnej m.in. Aphex Twina, Jónsiego, Kraftwerk, Jonny’ego Greenwooda, Adriana Utley’a (Portishead), Willa Gregory’ego (Goldfrapp). Prestiż festiwalu podkreśla obecność na koncertach twórców uznawanych za ikony muzyki współczesnej – w 2011 r, Steve Reich – mistrz minimalizmu świętował swoje 75. urodziny właśnie w Krakowie.  O randze wydarzenia świadczy też fakt, że w 2012 roku Festiwal został wpisany w oficjalny kalendarz wydarzeń kulturalnych Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Program Festiwalu zapowiada się bardzo interesująco. Imprezę otworzy Król Lear Pawła Mykietyna do libretta Piotra Gruszczyńskiego. Podstawę libretta stanowi dramat hiszpańsko-argentyńskiego dramatopisarza Rodriga Garcii  – Rey Lear, który skompilowany został z Szekspirowskim klasykiem.

Na kolejnym z koncertów, autorskie kompozycje Aleksandra Nowaka, będą się przeplatać z utworami Aphex Twina, które zostały zaaranżowane na potrzeby wykonania przez zespół Alarm Will Sound. Będzie to pierwsze wydarzenie z festiwalowego cyklu koncertów monograficznych. Przed publicznością zostaną zaprezentowane także utwory Marcina Stańczyka, Cezarego Duchnowskiego, Agaty Zubel oraz Sławomira Kupczaka.

Jednym z ważniejszych wydarzeń będzie koncert Polish Icons na którym wystąpi reaktywowany z okazji tej imprezy Skalpel wraz z zaprzyjaźnioną z polskimi artystami formacją Kronos Quartet. Również na tej imprezie wystąpią DJ Vadim, Grasscut, King Cannibal oraz DJ Food.

Festiwal Sacrum Profanum zakończy się bardzo mocnym akcentem. Na dwóch wspólnych koncertach wystąpią legendarna islandzka grupa Sigur Rós, której wokalista Jónsi, gościł już w Krakowie ze swoim solowym projektem. Sigur Rós wystąpi w towarzystwie kwartetu smyczkowego Kronos Quartet.

Festiwal Sacrum Profanum
Od 9 do 17 września 2012 roku
Kraków

Dodaj komentarz