• 2012-08-08

Toruńskie CSW Znaki Czasu globalnie wyróżnione

Katalog Art Spaces Directory wydany przez nowojorskie New Museum umieścił Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu wśród 400 najciekawszych, niezależnych miejsc prezentujących sztukę współczesną na świecie.

Katalog Art Spaces Directory (źródło: materiały prasowe CSW Znaki Czasu)

Katalog Art Spaces Directory (źródło: materiały prasowe CSW Znaki Czasu)

Publikacja – katalog Art Spaces Directory to wydany przez nowojorskie New Museum międzynarodowy przewodnik po ponad 400 niezależnych miejscach prezentujących sztukę współczesną z całego świata. W katalogu znajdziemy ośrodki z 96 krajów, w tym 7 z Polski. Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu znalazło się w tym znakomitym gronie. Oprócz toruńskiego CSW wyróżniono 6 innych polskich placówek: z Gdańska: CSW Łaźnia oraz Instytut Sztuki Wyspa, Bunkier Sztuki z Krakowa, bytomską Kronikę, a także Fundację Bęc Zmiana z Warszawy i WRO Art Center z Wrocławia.

Autorzy katalogu oprócz przedstawienia CSW wyróżnili również: wystawę otwarcia CSW Kwiaty naszego życia kuratorowaną przez Joanna Zielińską, wystawę Statek kosmiczny Ziemia kuratorowaną przez Dobrilę Denegri oraz cykl CoCArt Music Festival. Wskazane w publikacji projekty podkreślają globalne znaczenie i zasięg toruńskiego CSW. Działalność Centrum to ważny promocyjny głos Torunia i polskiej kultury.

Jak wypowiadają się o wyróżnionych miejscach sami autorzy projektu:

Dzięki odwadze, żywotności oraz zaangażowaniu, niezależne miejsca prezentujące sztukę współczesną stanowią miejsce rozwoju i badań dla młodych artystów. Zainicjowane przez artystów, kuratorów oraz osoby indywidualne, tego typu miejsca odpowiadają na lokalne potrzeby i troski. (…) W uznaniu wsparcia, jakie dają owe miejsca i ich kluczowej roli w rozwoju artystów, katalog ten łączy profile ponad 400 miejsc z 96 krajów. Poprzez skupienie się na miejscach prezentujących sztukę w sposób innowacyjny, mamy nadzieję, że katalog posłuży jako przydatne źródło informacji dla artystów, specjalistów, a także dla sponsorów i opinii publicznej z myślą o wsparciu przyszłych działań sztuki współczesnej.

Katalog można przeglądać na stronie internetowej projektu, a także w Czytelni CSW, gdzie katalog jest dostępny.

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu
Wały gen. Sikorskiego 13
Toruń

Dodaj komentarz