• 2012-08-08

Kazimierz Dolny oczami Henryka Dąbrowskiego

Do 30 września w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym można oglądać wystawę Henryka Dąbrowskiego Henryk Dąbrowski w Kamienicy Celejowskiej. Sequel po półwieczu. Przypomniane zostaną prace prezentowane pół wieku temu oraz te, które powstawały do śmierci artysty, w 2006 roku. Kuratorami wystawy są Waldemar Odorowski i Dorota Seweryn-Puchalska.

Henryk Dąbrowski, Henryk Dąbrowski w Kamienicy Celejowskiej. Sequel po półwieczu. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Henryk Dąbrowski, Henryk Dąbrowski w Kamienicy Celejowskiej. Sequel po półwieczu. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa prac Henryka Dąbrowskiego, w 1962, była pierwszą powojenną wystawą w Kamienicy Celejowskiej i odbyła się tuż przed powstaniem Muzeum, do którego Kamienica należy. Przestrzeń Kamienicy Celejowskiej, którą wcześniej artysta samodzielnie uporządkował, była znakomitym miejscem do prezentacji rysunków. Nie tylko ze względu na jej szczególny urok architektoniczny, ale także ze względu na tradycję wystawienniczą. Przecież tu, przed wojną, w latach 1932-34, odbywały się wystawy sztuki przygotowywane przez Towarzystwo Przyjaciół Kazimierza. Rysunek był dla Dąbrowskiego niezmiernie ważny – rysunkiem bowiem dokumentował każdą swoją wyprawę. Obok widoków San Pietro in Montorio w Rzymie, Piazza Della Cisterna w San Gimigiano czy Starego Miasta w Perugii można oglądać widoki Warszawy, Tykocina czy Gdańska. Ale wyjątkowe są rysunki pokazujące Kazimierz Dolny, ponieważ dla artysty było to miejsce szczególne, najważniejsze.

Henryk Dąbrowski (1927-2006) – profesor w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, uczeń znakomitego profesora Zygmunta Kamińskiego, twórcy tzw. warszawskiej szkoły rysunku architektonicznego, szczególnie upodobał sobie Kazimierz nad Wisłą. Był z tym miasteczkiem związany i rodzinnie, a od lat 70. także zawodowo (opracowanie projektowe zespołu kamienic przy ul. Senatorskiej 1/3 i 7 i ul. Klasztornej, odbudowa spichlerza Pod Wianuszkami czy adaptacja wnętrz kamienicy Górskich dla celów współczesnych).

Henryk Dąbrowski,
Henryk Dąbrowski w Kamienicy Celejowskiej. Sequel po półwieczu
Wystawa czynna: od 29 lipca do 30 września
Muzeum Nadwiślańskie
Oddział Kamienica Celejowska
ul. Senatorska 11
Kazimierz Dolny

Dodaj komentarz