• 2012-08-08

Daniel Libeskind członkiem International Academy of Architecture (IAA)

Daniel Libeskind został uhonorowany członkowstwem w Międzynarodowej Akademii Architektury - International Academy of Architecture.

Daniel Liebeskind (źródło: materiały prasowe)

Daniel Liebeskind (źródło: materiały prasowe)

International Academy of Architecture (IAA) jest organizacją pozarządową o statusie doradczym przy Radzie Społeczno-Gospodarczej ONZ. Prestiżowe członkostwo jest wyrazem uznania Akademii za całokształt twórczości i prawdziwie wizjonerskie dokonania Libeskinda w dziedzinie współczesnej architektury. Zaszczytny tytuł Członka Międzynarodowej Akademii Architektury nie jest pierwszym odznaczeniem w bogatym dorobku artystycznym projektanta warszawskiego Szklanego Żagla.

Daniel Libeskind – urodzony w 1946 roku w powojennej w Łodzi od początków swej twórczości zyskał międzynarodowe uznanie w dziedzinie architektury i urbanistyki. Od w 1965 roku, jako obywatel amerykański mieszka i pracuje w Nowym Jorku, choć budynki jego autorstwa można podziwiać na kilku kontynentach. Do najbardziej znanych realizacji Libeskinda należą: Muzeum Żydowskie w Berlinie, Imperial War Museum North w Manchesterze, The Run Run Shaw Creative Media Center w Hong Kongu, kompleks handlowy Crystals będący częścią centrum MGM Mirage w Las Vegas, Dancing Towers w Seulu i wreszcie zwycięski projekt zagospodarowania Strefy Zero po zniszczonych wieżach World Trade Center w Nowym Jorku.

W 1996 roku Libeskind został m.in. uhonorowany przez Amerykańską Akademię Sztuki i Literatury (American Academy of Arts and Letters). W tym samym roku architekt otrzymał również Berlin Cultural Prize. W 1999 roku artyście przyznano Niemiecką Nagrodę Architektoniczną (Deutscher Architekturpreis) za projekt Muzeum Żydowskiego w Berlinie. W 2001 roku twórca Złotej 44 otrzymał Hiroshima Art Prize, przyznawaną artystom propagującym porozumienie i pokój między narodami, nota bene po razy pierwszy przyznaną architektowi. Z kolei w 2004 roku budowle – Graduate Centre London Metropolitan University oraz Imperial War Museum North w Manchesterze otrzymały RIBA Award.

W 2010 roku, również jako pierwszy architekt na świecie, Daniel Libeskind otrzymał medal Buber-Rosenzweig przyznany przez Niemiecką Radę Koordynacji Towarzystw Współpracy Chrześcijańsko-Żydowskiej – DKR, a w 2011 roku Amerykański Instytut Architektury uhonorował go Medalem Uznania. Poza licznymi nagrodami Daniel Libeskind jest też doktorem honoris causa wielu cenionych uczelni artystycznych, m.in. Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Ulster w Belfaście oraz Wydziału Sztuk Pięknych Pratt Institute.

Daniel Libeskind, apartamentowiec przy Złotej 44, wizualizacja (źródło: materiały prasowe)

Daniel Libeskind, apartamentowiec przy Złotej 44, wizualizacja (źródło: materiały prasowe)

Warszawski projekt architekta – Złota 44 zdobył nagrodę CNBC European Property Award w aż 3 kategoriach oraz Eurobuild CEE w kategorii Business Achievement of the Year 2011. Złota 44 jest zresztą wyjątkowym budynkiem w twórczości Daniela Libeskinda. Projekt apartamentowca powstał w 2004 roku, tym samym kiedy architekt po raz pierwszy, po kilkudziesięciu latach nieobecności przyjechał do Polski – wziąć udział w wystawie Narodowej Galerii Zachęta w Warszawie organizowanej przez Ambasadę USA w ramach festiwalu The New Yorkers. Luksusowy wysokościowiec budowany jest też w miejscu szczególnie bliskim sercu architekta – przy ulicy Złotej 44, nieopodal Placu Grzybowskiego, gdzie przed laty mieszkała chasydzka rodzina jego matki – Dory Blaustein. Fasada budynku jest wreszcie zainspirowana skrzydłem wznoszącego się lotu orła – godła Polski, a także poezją polskich noblistów – Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza oraz muzyką polskich mistrzów– Chopina, Wieniawskiego i Lutosławskiego. Nazywany przez warszawiaków Szklanym Żaglem wieżowiec jest też osobistym hołdem złożonym przez artystę miastu i jego mieszkańcom.

Honorowy tytuł Członka Międzynarodowej Akademii Architektury Daniel Libeskind otrzymał z rąk Georgi Stoilova, Prezesa organizacji podczas 13 edycji Światowego Triennale Architektury Interarch 2012, które miało miejsce w maju tego roku w Sofii.

Dodaj komentarz