• 2012-08-07

Wieloobrazowość Pawła Lewandowskiego-Palle

Od 18 sierpnia w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy można będzie oglądać prace malarskie Pawła Lewandowskiego-Palle.

Paweł Lewandowski-Palle, „Obraz 716” (źródło: materiały prasowe)

Paweł Lewandowski-Palle, „Obraz 716” (źródło: materiały prasowe)

Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy zaprasza na wystawę Pawła Lewandowskiego – Palle zatytułowaną Wieloobrazowość. Artysta ma w swoim dorobku ponad 50 wystaw indywidualnych oraz ponad 300 zbiorowych. Zdobył kilkadziesiąt nagród i wyróżnień. Od 1978 jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym ASP we Wrocławiu, gdzie obecnie prowadzi pracownie: Malarstwa Sztalugowego oraz Technik Malarskich. W 2002 roku uzyskał tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych, a od 2004 roku jest profesorem zwyczajnym. Mieszka w Łazieńcu koło Ciechocinka.

Obraz malarski powstaje we mnie z wielu zjawisk i przemyśleń; jest przede wszystkim refleksją inspirowaną problemami czasu, sztuki i wydarzeń toczącego się życia, rodzącą się nagle i dojrzewającą do czasu zmaterializowania. W chwili rozpoczęcia malowania nie znam ostatecznego kształtu, bowiem pomysły krystalizują się w długim procesie malowania. Przesłanie, idea, zawartość treściowa dzieła zmienia się, stając się często odległą od zamierzenia.

Paweł Lewandowski – Palle

Paweł Lewandowski-Palle (ur. 1954 r. w Ciechocinku) – uprawia twórczość w zakresie malarstwa, rozwijającą się w długich, wieloletnich, modyfikowanych i wzbogacanych cyklach obrazów, spośród których najważniejszymi są: Talizman, Obrazy syntetyczne, Długa i kręta droga, Mój Ciechocinek, Wisła, Cała jaskrawość – druga jaskrawość, Nocny ogród, Schody do nieba, Prowokacja B., 13 grudnia 1981, Powrót do mojej ojczyzny, Coraz głębsza noc, Konstrukcje pamięci, Sytuacje przeszłego piękna, Wydarzenia, Obrazy strukturalne, Góry oraz Błękit.

Jego abstrakcyjne malarstwo wyrasta z tradycji nowoczesnego malarstwa wrocławskiego i wpisuje się w nurt strukturalizmu wrocławskiego. Jest kuratorem wystaw, m.in. monumentalnej wystawy Struktura rzeczy – Struktura Emocji – Struktura. Sztuka dydaktyków Wydziału Malarstwa i Rzeźby ASP Wrocław w Galerii Miejskiej bwa, Bydgoszcz 2010, autorem tekstów o sztuce, m.in. w Piśmie Artystycznym FORMAT i jurorem, m.in. X Konkursu im. Eugeniusza Gepperta, Wrocław 2011. Jest autorem ponad 770 obrazów malowanych na płótnie, zwykle technikami: olejną i olejno-pochodnymi: olejnożywiczną, wodoroztwarzalną olejną oraz akrylową i polimerową.

Paweł Lewandowski-Palle Wieloobrazowość
18 sierpnia – 23 września 2012 r.
Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy
ul. Gdańska 20

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR