• 2012-08-07

Festiwal Sztuki Efemerycznej w Sokołowsku

18 sierpnia w Sokołowsku rozpocznie się druga edycja Festiwalu Sztuki Efemerycznej, tym razem pod hasłem Konteksty.

Alastair MacLennan, „WONTOWN”, performance, 2012 (źródło: materiały prasowe)

Alastair MacLennan, „WONTOWN”, performance, 2012 (źródło: materiały prasowe)

Konteksty – II Festiwal Sztuki Efemerycznej w Sokołowsku  to wydarzenie prezentujące twórczość artystów sztuki ulotnej. Program obejmuje prezentacje performance, projekcje filmowe (również z muzyką na żywo), wystawy, warsztaty, dokumentacje i wystąpienia teoretyczne. W tym roku Sokołowsko gościło będzie ponad pięćdziesięciu artystów, krytyków, kuratorów i historyków sztuki z siedmiu krajów.

Program drugiej edycji Festiwalu proponuje spojrzenie na sztukę performance w kontekście doświadczenia pionierskich działań Zbigniewa Warpechowskiego. Artysta ten jest  kluczem do wszelkich odniesień, elementem spajającym strukturę festiwalu. Kiedy myśli się Warpechowski nie można pominąć: Nic, Dialogu z rybą, Zamykania ciemności w dłoniach, Pustki – cytatów z Księgi Przemian Lao Tsy i Rogu pamięci. Prawie każdy z akapitów z książek Warpechowskiego może służyć za motto Kontekstów. Choćby: Akty czystej prawdziwej sztuki, w jej wszelkich wyrazach są nieprzewidywalne. To znaczy, że nie można zmusić, wyłudzić ani wyprosić od Dawcy owych darów, aby nam ich dostarczał na żądanie. Nie możemy też wyćwiczyć siebie tak, abyśmy byli płodni twórczo w zaplanowanej ilości i określonym czasie.

Dwa historyczne punkty odniesienia tej edycji, to także awangardowa twórczość Franciszki i Stefana Themersonów, oraz Andrzeja Partuma (wystawy, filmy, dokumentacje). W programie festiwalu przewidziano prezentacje klasyków-nestorów jak: Jerzy Bereś i Józef Robakowski, Roland Miller, Shirley Cameron, Alastair MacLennan, artystów średniego pokolenia – m.in. Nigela Rolfe’a, Janusza Bałdygi, Ewy Zarzyckiej, Jiriego Suruvki, Nenada Bogdanovica, Johna Newlinga, Ines Amado, Anny Płotnickiej, Adiny Bar-On  oraz artystów najmłodszych (festiwal off), którzy stworzą współczesny, krytyczny obraz sztuki performance.

Konteksty nie są kanonicznym festiwalem sztuki performance. Chodzi  również o poszerzanie percepcji sztuki efemerycznej pokazując jej źrodła. Budowanie instalacji (Łódź Postępu Warpechowskiego), obiektów performatywnych (Anna Płotnicka), stwarzanie sytuacji odwołujących się do korzeni kulturowych (Archeologia spotkania Niedziółki – budowanie i wypalanie wspólnie z mieszkańcami Sokołowska i uczestnikami festiwalu obiektu-pieca ceramicznego) są wyznacznikami tego kierunku.

Równolegle do festiwalu odbywać się będą Międzynarodowe Spotkania Artystyczne Perforacje- warsztaty dla studentów ASP we Wrocławiu i Poznaniu z udziałem m.in. Marcina Berdyszaka, Colma Clarke’a, Sybille Omlin.

Konteksty – II Festiwal Sztuki Efemerycznej w Sokołowsku
18-22 sierpnia 2012 r.
Sokołowsko

Dodaj komentarz