• 2012-08-06

Trawają prace nad filmem Jacka Bromskiego

W Kazimierzu Dolnym rozpoczęły się zdjęcia do nowego filmu Jacka Bromskiego pod roboczym tytułem Wyprawa na Księżyc. Główną rolę Adama gra debiutant Filip Pławiak, a w postać jego brata Antoniego wciela się Mateusz Kościukiewicz.

Pierwszy klaps „Wyprawy na Księżyc", fot. Paweł Rut/SFP (źródło: materiały prasowe)

Pierwszy klaps „Wyprawy na Księżyc", fot. Paweł Rut/SFP (źródło: materiały prasowe)

Główny bohater Wyprawy na Księżyc to młody chłopak, Adam, powołany do Ludowego Wojska Polskiego, i jak na chłopaka z Rzeszowszczyzny przystało, przydzielony do służby w Marynarce Wojennej w formacji łodzi podwodnych. Wraz z bratem, Antonim, wyruszają do jednostki wojskowej w Świnoujściu. Podczas kilkudniowej podróży przez Polskę odwiedzają znajomych Antoniego: byłą dziewczynę, kumpli z wojska, zawierają nowe znajomości.

Według zamysłu starszego brata, podróż ma przygotować młodzieńca do trudnego życia w jednostce, m.in. doprowadzić do inicjacji seksualnej Adama, aby ten nie stał się pośmiewiskiem w wojsku. Perypetie chłopców toczą się na tle znamiennych, relacjonowanych i omawianych w PRL-owskiej konwencji w radiu i telewizji, bieżących wydarzeń historycznych końca lat 60-tych. To klasyczny typ filmu drogi. W Wyprawie na Księżyc jest to droga oryginalna, osadzona w tragikomicznych realiach PRL-u.

Michał Englert - operator, Jacek Bromski - reżyser, fot. Paweł Rut/SFP (źródło: materiały prasowe)

Michał Englert - operator, Jacek Bromski - reżyser, fot. Paweł Rut/SFP (źródło: materiały prasowe)

Wyprawa na Księżyc to tytuł roboczy mojego filmu. Tłem opowiadanej w nim historii są wydarzenia z lipca 1969 roku – lądowanie człowieka na Księżycu. Wtedy to kapitan Apollo 11 – Neil Armstrong wychodzący na powierzchnię powiedział: to mały krok człowieka, ale wielki krok dla ludzkości. I właśnie alternatywny tytuł to Jeden mały krok człowieka

Jacek Bromski

Ekipa filmowa przemierzy wraz z bohaterami całą Polskę. Zdjęcia rozpoczęły się 2 sierpnia 2012 w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. W kolejnych dniach twórcy Wyprawy na Księżyc pojawią się m.in. w Rabce, Mszanie Dolnej, w Krakowie, Świnoujściu oraz w Warszawie.

Wyprawa na Księżyc
reżyseria: Jacek Bromski
zdjęcia: Michał Englert
scenografia: Marek Zawierucha
występują: Filip Pławiak, Mateusz Kościukiewicz, Krzysztofa Stroiński, Bożena Adamek
premiera  zaplanowana jest na przyszły rok

Dodaj komentarz