• 2012-08-06

Łódzkie Retro/Per/Spektywy

17 sierpnia w Łodzi rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retro/Per/Spektywy 2012.

„Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retro/Per/Spektywy" (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retro/Per/Spektywy" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retro/Per/Spektywy 2012 organizowany przez Choreę i Fabrykę Sztuki w Łodzi to miejsce konfrontacji artystycznych teatru niezależnego, platforma spotkań, warsztatów i dyskusji o przemianach zachodzących w teatrze XXI wieku.

Druga edycja festiwalu nawiązywać będzie w dużym stopniu do żydowskiej tradycji, kultury i historii, ale w odróżnieniu od innych festiwali sięgających po tę tematykę, Retro/Per/Spektywy pragną zaprezentować wydarzenia teatralne i artystyczne wywodzące się z różnorodnych doświadczeń osobistych twórców, operujących odmienną estetyką i metodami pracy.

Na Festiwalu odbędzie się polska premiera spektaklu Tov, przygotowanego przez choreografkę Rosannę Gamson z Los Angeles i zespół Chorei.  Pojawi się także interdyscyplinarny projekt Szpera 42 młodej reżyserki z Tel Avivu Ruthie Osterman i premierowa Księga Blasku Paweła Passini. Natomiast teatr Manisha Mitry z Indii przedstawi Podróż do Daakghar. 

Rosanna Gamson, „Tov” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rosanna Gamson, „Tov” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jednym z punktów programu będzie spektakl pt. Rok 2012, który jest efektem ponad dwumiesięcznej  współpracy  artystów z Białorusi z aktorami Chorei pod kierunkiem Doroty Porowskiej i Ewgienija Korniaga. Spektakl będzie próbą zdefiniowania miejsca młodego obywatela wschodniej Europy we współczesnym świecie. Natomiast przewrotną opowieść o męskich słabościach widzowie zobaczą w duńskim spektaklu Men&Mahler stworzonym w wyniku współpracy międzynarodowej grupy artystów należących do sieci DNA Continuum.

Na Festiwalu zostanie zaprezentowana także łódzkia scena teatralna. Pojawi się spektakl Teatru Pinokio Bruno Schulz w reżyserii Konrada Dworakowskiego oraz Re:akcja Pracowni Fizycznej prowadzonej przez Jacka Owczarka.

Drugim filarem festiwalu stanie się scena muzyczna w Willi Grohmana, gdzie będzie mieściło się nasze Centrum Festiwalowe. Na Retro/Per/Spektywach zagrają m.in.: The Blue Rabbit z Łodzi, Chór Gre Badanie z Warszawy, międzynarodowa formacja The Turbans z Londynu, czy grający muzykę bałkańską zespół Sarakina z Białegostoku. Ważnym wydarzeniem Festiwalu jest koncert Pieśni Świata w wykonaniu Wielkiego Chóru Młodej Chorei pod kierownictwem Tomasza Krzyżanowskiego.

W czasie Retro/Per/Spektyw odbędą się także warsztaty teatralne i muzyczne prowadzone przez artystów z całego świata.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retro/Per/Spektywy 2012
od 17 do 25 sierpnia 2012 roku
organizatorzy: Fabryka Sztuki i Stowarzyszenie Teatralne Chorea
Łódź

Dodaj komentarz