• 2012-08-06

Jedna sztabka złota – Łukasz Surowiec na ARTLOOPie

7 września na sopockiej plaży krakowski artysta Łukasz Surowiec będzie zakopywał złoto, w ramach projektu Jedna sztabka złota na ARTLOOP Festival.

Łukasz Surowiec, „Jedna sztabka złota”, projekt (źródło: materiały prasowe)

Łukasz Surowiec, „Jedna sztabka złota”, projekt (źródło: materiały prasowe)

Znany ze swego kurortowego charakteru Sopot, ekskluzywna miejscowość wypoczynkowa stanowi wyzwanie dla artysty. Atrakcje sopockie są więcej niż znane: legendarne molo, plaże, Grand Hotel, ulica Monte Cassino, Opera Leśna, poniemieckie wille i retro urok. Kuracjusze i turyści, ci z zasobnym portfelem, korzystają z nich bez ograniczeń, zastanawiające dla artysty jest życie mieszkańców, około 40-tysiecznej lokalnej społeczności, na co dzień funkcjonującej w mieście bardzo mocno zorientowanym na przybyszów z zewnątrz. Które z tych fasadowych atrakcji są dla nich dostępne. Czy artysta znany ze swojej społecznej wrażliwości widzi w Sopocie tylko miejsce relaksu w luksusowych warunkach? Czy poza sezonem spełnia ono podstawowe funkcje miasta do życia?

Artysta chce zakupić jedną sztabkę złota i przerobić na drobny żwir. 7 września Surowiec rozrzuci złoty kruszec na plaży wzdłuż linii brzegowej we wcześniej przygotowanym korycie. Filmowy dokument zrealizowany podczas każdego elementu akcji zostanie  zaprezentowany podczas sopockiego festiwalu.

Pierwsza edycja festiwalu artystycznego ARTLOOP, otwierającego miasto na sztukę i sztukę na miasto, rozpocznie się w Sopocie 6 września. Jak mówią organizatorzy: będziemy scalać, loopować wybrane przestrzenie w centrum Sopotu licznymi działaniami i akcjami z zakresu sztuk wizualnych, designu oraz muzyki.

Łukasz Surowiec – absolwent krakowskiej ASP, artysta interdyscyplinarny, rzeźbiarz, performer, twórca filmów wideo, autor akcji w przestrzeni publicznej.

Łukasz Surowiec, Jedna sztabka złota
7 września 2012 r.
ARTLOOP Festival w Sopocie
6-9 września 2012 r.

Dodaj komentarz