• 2012-08-04

Paleta barw muzyka

Od 3 sierpnia w Galerii DAP2 Domu Artysty Plastyka w Warszawie można oglądać wystawę prac Sergiusza Pyrki Perkowskiego zatytułowaną Synestezja.

Sergiusz Pyrka Perkowski, Synestezja (źródło:materiały prasowe organizatora)

Sergiusz Pyrka Perkowski, Synestezja (źródło:materiały prasowe organizatora)

Muzyka, dawała mi możliwość kreacji, wyrażania emocji – szczególnie free jazz, całkowicie oparty na improwizacji. Nigdy nie usiłowałem uwolnić się od muzyki, poprzez spontaniczną rytmikę i zrównoważenie form i kolorów w moich obrazach, chcę wywołać doznania muzyczne – zaprosić widza do improwizacji.Stosuję dwie odmienne techniki malarskie, tzw. direct oraz indirect, co pozwala mi wizualizować muzykę o różnorodnych nastrojach i dynamizmie.W swej twórczości malarskiej odnoszę się do zjawiska synestezji – połączenia zmysłów: wzroku i słuchu, czyli postrzegania rozszerzonego. Pragnę oddziaływać na wyobraźnię odbiorców, w ten sposób, by patrząc na me obrazy doznawali również wrażeń słuchowych.

Sergiusz Pyrka Perkowski

Sergiusz Pyrka Perkowski – muzyk, artysta malarz, urodzony w 1944 w Warszawie.Debiut muzyczny (instrument – perkusja) na Międzynarodowym Festiwalu Jazz Jamboree 1966. Wieloletnia współpraca ze znakomitościami świata jazzowego: Wł.Nahorny, A.Kurylewicz, A.Trzaskowski, M.Kosz i in.W roku 1967, na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Wiedniu z Nahorny Trio, pierwsza nagroda, wręczona przez Duka Ellingtona. Pierwsza nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Wiedniu 1968, z Mieczysław Kosz Trio. Międzynarodowy Festiwal Jazzowy Montreaux (Szwajcaria) 1968, z M. Kosz Trio, wyróżnienie – nagroda prasy.W roku 1970, Perkowski opuszcza PRL – pracując jako muzyk zwiedza cały świat. Związany kontraktem z międzynarodową orkiestrą ze Sztokholmu, w 1971 osiedla się w Szwecji.

Synestezja, Sergiusz Pyrka Perkowski
Wernisaż: 3 sierpnia 2012 roku godz. 19.00
Wystawa czynna: od 3 do 17 sierpnia 2012 roku
Galeria DAP2 Dom Artysty Plastyka
ul. Mazowiecka 11A
Warszawa

1 komentarz do artykułu “Paleta barw muzyka”

  1. Hubert

    Fantastyczna wystawa! Prace pełne witalności – bardzo energetyczne.Dynamika wywołana kolorami i formami daje niesamowite wrażenie. Faktycznie słychać muzykę w tych obrazach… można się zatopić w dźwiękach i drganiach.
    Wystawę przedłużono do końca miesiąca sierpnia – warto się wybrać.

Dodaj komentarz