• 2012-08-04

Landart – sztuka w naturze

1 sierpnia w Zwierzyńcu i Józefowie rozpoczął się Landart Festiwal, którego ideą przewodnią jest  sztuka wychodząca w naturalną przestrzeń, poza muzea czy galerie. Festiwal potrwa do 11 sierpnia.

Słoneczna klepsydra, autor: Mirosław Vajda (źródło: materiały prasowe organizatora)

Słoneczna klepsydra, autor: Mirosław Vajda (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal ukazuje zmieniający się sposób postrzegania przyrody, pokazuje nową jakość kontaktu człowieka i natury, w którym sztuka nie konkuruje z przyrodą, ale podkreśla jej właściwości i pierwotne piękno. Artystyczne interwencje mają pokazać region Roztocza jako miejsce przyjazne wartościom ekologicznym, ludziom i sztuce.

Podczas pierwszej edycji Festiwalu w 2011 roku, artyści z Polski, Ukrainy i Białorusi zrealizowali prace w Kazimierzu nad Wisłą, Wąwolnicy i na granicy polsko-ukraińskiej. Dokumentacja fotograficzna(zdjęcia lotnicze) z transgranicznego projektu pojawiły się na wielu międzynarodowych portalach internetowych. Jedno ze zdjęć zostało wyróżnione wśród paru tysięcy propozycji i zostało zdjęciem dnia na World Press Photo.

W 2012 roku miejscem realizacji II edycji festiwalu jest jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów lubelszczyzny – Roztocze. Region ten został wybrany ze względu na walory turystyczne, ciekawe ukształtowanie krajobrazu oraz duże możliwości w adaptacji przestrzeni na projekty artystyczne.

W drodze konkursu wybrano 6 projektów, które będą realizowane od 1 do 11 sierpnia 2012 roku w Józefowie i Zwierzyńcu. Wernisaż odbędzie się 11 sierpnia o godz. 16.00 w Zwierzyńcu i o godz. 18.00 w Józefowie. Zaproszeni artyści prezentują różne pokolenia, dorobek artystyczny oraz różne spojrzenie na kontekst natura-sztuka. Podczas Lubelskiego Festiwalu Land Art odbędą się również wydarzenia towarzyszące: wystawy i projekcje.

Amonit, autor: Jarosław Koziara (źródło: materiały prasowe organizatora)

Amonit, autor: Jarosław Koziara (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekty realizowane podczas Landart Festiwal:

  • Mikael Hansen (Dania) – projekt Blind Spots
  • Jan Gryka – instalacja na wodzie To nie są nenufary
  • Jadwiga Valkov i Michał Kuszyk – instalacji Brunatne megality
  • Justyna Kościańczuk, Małgorzata Malik – Znienacka
  • Jarosław Koziara – instalacja Drzewo
  • Marcin Jabłoński – projekt Strumień

Organizatorami Festiwalu są Fundacja Latająca Ryba oraz Województwo Lubelskie

Landart Festiwal
Od 1 do 11 sierpnia 2012 roku
Zwierzyniec, Józefów

Dodaj komentarz