• 2012-08-04

Ryszard Kapuściński: Zmierzch Imperium

Od 3 września w Muzeum Narodowym we Wrocławiu będzie można oglądać fotografie mistrza reportażu – Ryszarda Kapuścińskiego.

„Ryszard Kapuściński: Zmierzch Imperium” (źródło: materiały prasowe)

„Ryszard Kapuściński: Zmierzch Imperium” (źródło: materiały prasowe)

Ponad 40 fotografii stanowiących zapis podróży Ryszarda Kapuścińskiego po terenach byłego ZSRR złoży się na tę wystawę. Część z nich to zapis fotograficzny Puczu sierpniowego w Moskwie, inne wykonane zostały podczas podróży autora po terenach imperium. Uzupełniają je zdjęcia domów i cmentarzy.

Fotografie składające się na wystawę Zmierzch Imperium zostały odnalezione kilka lat temu w prywatnym archiwum reportera. Powstały w latach 1989-1991 podczas podróży pisarza po republikach dawnego Związku Radzieckiego. Ryszard Kapuściński planował wystawę fotografii, które wykonał podczas tych podróży. Sam wybrał i wykadrował zdjęcia i schował je w szarych kopertach jako negatywy. Tak przeleżały wiele lat.

Po raz pierwszy zaprezentowane zostały 17 grudnia 2010 r. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie. Na wystawę złożyło się 50 spośród kilkuset fotografii, wybranych przez opiekunkę archiwum fotograficznego Ryszarda Kapuścińskiego Izabelę Wojciechowską (1954-2010). Wybór został uzupełniony przez nią o zdjęcia z podróży do rodzinnego Pińska, którą Ryszard Kapuściński odbył po 40 latach (1979 r.). Dzięki temu fotograficzna wyprawa w tamte rejony nabiera osobistego wymiaru. Było to zarazem ostatnie z wydarzeń przygotowanych z pietyzmem przez wieloletnią redaktor naczelną Agencji Fotograficznej PAP i jednego z najlepszych fotoedytorów w kraju. Wystawa była również prezentowana na Zamku Lublinie oraz w siedzibie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Ryszard Kapuściński: Zmierzch Imperium
3-30 września 2012 r.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Pl. Powstańców Warszawy 5

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR