• 2012-08-03

Devebere. Air, garbage, people

26 sierpnia w Muzeum Współczesnym Wrocław odbędzie się finisaż wystawy Devebere. Air, garbage, people autorstwa Macieja Siudy i Rodrigo Garcii Gonzaleza. Autorzy są laureatami tegorocznego biennale architektonicznego w Wenecji.

„Devebere. Air, garbage, people” (źródło: materiały prasowe)

„Devebere. Air, garbage, people” (źródło: materiały prasowe)

Z chaosu, wielości materii, bałaganu myśli mają prawo powstawać rzeczy piękne, transparentne i pożyteczne. Przydające się ludziom, bo przecież o nich w tym wszystkim powinno chodzić. Wystawa, która prezentowana jest w Muzeum Współczesnym Wrocław, tylko pozornie jest jedynie kolejnym ciekawym projektem architektonicznym. DEVEBERE dotyczy czegoś więcej niż architektury. Pokazuje, jak coś powstaje z niczego, jak rodzi się pomysł i jak żonglowanie nim może być przyjemne. Devebere to opowieść o zabawie plastikowymi butelkami (z bardzo poważnymi konsekwencjami), doszukiwaniu się nowych funkcji w ich powtórnych użyciach oraz odnajdywaniu piękna w śmieciu. Autorzy wystawy – Maciej Siuda i Rodrigo Garcia Gonzalez – parafrazując niektóre realizacje Vika Muniza –pokazują, jak bezsens nabiera sensu.

Devebere to konceptualna wystawa, gdyż produkt finalny – czyli konkretny obiekt wykonany z butelek PET – jest wciąż czymś tymczasowym, efemerycznym. Efektem kaprysu artysty/architekta lub potrzeby chwili (np. zapewnienie niedrogich mebli albo schronienia). Najważniejsze jest odtworzenie i udokumentowanie procesu twórczego. Chaotyczne myśli stopniowo się strukturyzują, pozostając jednak lekkimi i prostymi na tyle, że mogą za chwilę wznieść się w powietrze.

Devebere. Air, garbage, people – wystawa prezentująca pomysły i realizacje dwóch ludzi – polsko-hiszpańskiego duetu architektów – Macieja Siudy i Rodriga Garcii Gonzaleza, którzy wygrali międzynarodowy konkurs na zaprojektowanie jednego z pawilonów podczas tegorocznego biennale architektonicznego w Wenecji. Konstrukcja wykonana jest niemal w całości z plastikowych butelek PET.

Devebere. Air, garbage, people 
od 28 czerwca do 26 sierpnia 2012 roku
Muzeum Współczesne Wrocław
Schron przy placu Strzegomskim 2a
Wrocław

Dodaj komentarz