• 2012-08-01

Sokół Orkestar na Letniej Scenie Radia Kraków

5 sierpnia w ramach Letniej Sceny Radia Kraków, na dziedzińcu rozgłośni, wystąpił Sokół Orkestar. Zespół gra etniczną muzykę słowiańską.

Sokół Orkestar (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sokół Orkestar (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na repertuar zespołu Sokół Orkestar składają się zarówno utwory pełne nieokiełznanej bałkańskiej energii – autorskie jak i te znane publiczności z płyty Kayah i Bregović – melodie z terenów Polski w zaskakujących aranżacjach oraz pełne ciekawych historii piosenki, zapadające słuchaczom głęboko w pamięć. Materiał wykonany jest częściowo z użyciem sampli instrumentów dętych blaszanych nagrywanych w całości przez Przemysława Sokoła. W grudniu 2011 roku odbyła się premiera piosenki Kochaj, niczego nie chcę (na płycie Slavic Soul występująca w wersji instrumentalnej pod tytułem Ethno Brass Sound System), w której zaśpiewała oraz do której słowa napisała Renata Przemyk.

Liderem zespołu jest Przemysław Sokół – człowiek orkiestra – ceniony trębacz multiinstrumentalista mający na swoim koncie liczne osiągnięcia artystyczne. Ideą jego Orkiestry jest uchwycenie ogólnosłowiańskiego temperamentu oraz sposobu odczuwania muzyki i związanych z nią emocji. Liderowi na scenie towarzyszą wybitni muzycy, których fantastyczne umiejętności dopełniają całości widowiska.

Przemek Sokół – trębacz, aranżer, kompozytor. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku lat siedmiu w klasie fortepianu, w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Krakowie. Siedem lat później został uczniem Państwowego Liceum Muzycznego im. F. Chopina, gdzie rozpoczął naukę gry na trąbce. W roku 1999 rozpoczął studia na Akademii Muzycznej w Krakowie, które ukończył z wyróżnieniem w 2005 roku. Miłośnik jazzu, muzyki bałkańskiej, latynoskiej i szeroko pojętej muzyki świata. Współpracował zarówno z orkiestrami symfonicznymi jak i wieloma wybitnymi artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne – min. Katarzyną Geartner, Agnieszką Chrzanowską, Pauliną Bisztygą, Renatą Przemyk, Markiem Bałatą, Maciejem Maleńczukiem, Januszem Radkiem, Zespołem Bakshish oraz wieloma innymi. Współtworzy Frittatę – zespół zapraszany na międzynarodowe festiwale min. przez Nigela Kennedy’ego. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi, m.in. Teatrem Witkacego w Zakopanem, Teatrem im. Juliusza Słowackiego oraz Teatrem Ludowym. Dzięki dużej rozpiętości fascynacji muzycznych, jego gra nabiera wyrazistego charakteru, wywodzącego się z jazzowych korzeni, co w połączeniu z wpływami muzyki etnicznej daje oryginalną poetykę.

Sokół Orkestar
Letnia Scena Radia Kraków
5 sierpnia 2012 roku, godz. 18.00
Kraków

Dodaj komentarz