Jarmark Jagielloński w Lublinie

Od 17 do 19 sierpnia na Starym Mieście w Lublinie potrwa kolejna edycja Jarmarku Jagiellońskiego, który prezentuje i propaguje bogactwo kultury tradycyjnej Europy Środkowo-Wschodniej.

Jarmark Jagielloński, plakat (źródło: materiały prasowe)

Jarmark Jagielloński, plakat (źródło: materiały prasowe)

Sztuka i rzemiosło tradycyjne w wykonaniu artystów z Polski, Ukrainy, Białorusi i Litwy prezentowane są zarówno w formach autentycznych, jak i wzbogaconych współczesnymi elementami artystycznymi, inspirowanymi folklorem. Wszystko to na uliczkach Starego Miasta w Lublinie, gdzie mury kamienic niejedną historię zasłyszały i niejedną kryją tajemnicę.

O wyjątkowości Jarmarku Jagiellońskiego nie stanowią wyłącznie kolorowe stragany wypełnione tradycyjnymi wyrobami rzemieślniczymi i rękodziełem, ale przede wszystkim fascynujący ludzie, koncerty muzyki folkowej i kapel ludowych, sztuki teatralne, pokazy filmowe, działania parateatralne, czy wreszcie barwne pochody dwumetrowej kury w orszaku mieszczan, kuglarzy, rzemieślników i muzyków. Jarmark Jagielloński to też niepowtarzalna okazja do wzięcia udziału w rozmaitych warsztatach rzemieślniczych, instrumentalnych i tanecznych, czas rozmów i spotkań. Na Jarmarku historia przeplata się ze współczesnością, wiedza spotyka z zabawą, tradycja z awangardą, gwara z językami obcymi.

Duma z mądrych tradycji, które w minionych wiekach przyczyniły się do bogactwa Miasta, świadomość spuścizny, mimo wiraży historii pozostawionej przez pokolenia, pozwala nam dziś cieszyć się pięknem i niepowtarzalnym klimatem Lublina oraz głęboko wierzyć w potencjał nadal tkwiący w mieście i jego mieszkańcach.

Wybrane atrakcje Jarmarku Jagiellońskiego 2012:

Jarmark Kupiecki

 • 250 wystawców z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Polski
 • na straganach m. in.: gliniane dzbany, donice, durszlaki, rzeźba ludowa, malarstwo ludowe, ikony, wyroby kowali, bednarzy, plecionkarzy, koronka klockowa, haft łowicki, ludowe zabawki, swojskie jadło
 • warsztaty i pokazy rzemiosła: malowania na szkle, garncarskie, tkackie, wycinanki, wyplatania ze słomy, wikliny i rogożyny.

Jarmark Kulturalny

 • koncerty: Nowe ścieżki tradycji, Čači Vorba, Janusz Prusinowski Trio, Monodia Polska, Besh o droM
 • występy kapel: Melodia w Polsce, Kapela Dudziarska Manugi, Kapela Ciekoty, Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, Kapela Niwińskich, Poszukiwacze Zaginionego Rulonu, Orkiestra Wczorajszego Fasonu
 • wieczorne potańcówki jarmarkowe
 • warsztaty muzyczne i taneczne
 • Kino Jarmarkowe
 • wystawy
 • spektakle
 • Klocki MuBaBao

Warsztaty wycinanki łowickiej
Prowadzenie: Maria Ciechańska

Wycinanka łowicka jest wielobarwna, co odróżnia ją od wycinanek innych regionów Polski. Różnorodność form, a także wielość kolorów wykorzystywanych w wycinankarstwie łowickim daje możliwość zrobienia wielobarwnych, bogatych kompozycji, przypominających obrazy. Poszczególne elementy wycinanki są na siebie naklejane, stąd ich nazwa naklejanki. Pani Maria Ciechańska z wielką precyzją wykonuje wycinanki, które przedstawiają sceny rodzajowe z życia wsi – wesela, zabawy, prace w polu, czy kompozycje roślinne.

Orkiestra Wczorajszego Fasonu (źródło: materiały prasowe)

Orkiestra Wczorajszego Fasonu (źródło: materiały prasowe)

Kino Jarmarkowe
W ramach Kina Jarmarkowego będzie można obejrzeć następujące filmy: Sprawa się rypłaŻeniacPełnia oraz Big Bang.

Koncert pt. Nowe ścieżki tradycji
Muzyka jest niewidzialna i krucha. Możliwe, że Pan Bóg nosi ją w tym samym tobołku, co istotę życia. Jej ulotność, ale i żywotność jest tajemnicą. Zawsze wędrowała w czasie i przestrzeni, dzięki czemu potrafi trwać dłużej niż formacje kulturowe, których jest owocem. Dzisiaj jesteśmy świadkami wędrówek muzycznych nie tylko w skali globalnej, ale także na naszym podwórku, przekazu międzypokoleniowego i wędrówki ze wsi do miasta. Temu chcieliśmy poświęcić niniejszy koncert, który jest próbą odpowiedzi na pytanie: co sprawia, że młodzi dzisiaj grają muzykę młodych sprzed 50 i więcej lat?

Wystąpią m.in.: Adam Strug, Kapela Niwińskich, Poszukiwacze Zaginionego Rulonu, Jan Kmita, Maria Siwiec, Orkiestra Wczorajszego Fasonu, Janina Chmiel, Orkiestra Dęta ze Zdziłowic.
Reżyseria: Remek Hanaj
Prowadzenie Basia Derlak, Witold Roy Zalewski

Spowiedź w drewnie – spektakl

Spowiedź w drewnie, jeden z najwybitniejszych tekstów dramaturgicznych napisany przez Jana Wilkowskiego, wystawiony zostanie przez Teatr Remiza, który w gminie Borzechów, we wsi Łączki Pawłówek, założył aktor Michał Zgiet.

Stacho, wiejski świątkarz, główny bohater spektaklu, prowadzi swoją ostatnią rozmowę z Chrystusem. Tekst został napisany w gwarze podhalańskiej, ale usłyszymy jego inne, borzechowskie brzmienie.
Udział biorą: Michał Zgiet i Paweł Ziemiński
Głosów Świętym użyczyli: Mirella Rogoza-Biel, Ilona Zgiet, Dominika Mrozowska, Konrad Biel, Bogusław Byrski, Piotr Gajos
Reżyseria: Michał Zgiet
Scenografia: Robert Kuśmirowski
Muzyka: Borys Somerschaf
Partia solowa: Leon Somerschaf

Klocki MuBaBao (źródło: materiały prasowe)

Klocki MuBaBao (źródło: materiały prasowe)

Klocki MuBaBao

Drewniane Klocki Mubabao to przepis na twórczą, oryginalną i wszechstronną zabawę edukacyjną. Klocki są wykonane z wygładzonego drewna, mają zróżnicowane kształty – od zwykłych prostopadłościanów, po nieregularne graniastosłupy. Niektóre są małe – o krawędzi boku długości od 2 cm, są też średnie – ok. 15 cm i bardzo duże – 30 cm i większe. Część z nich wykorzystuje naturalne łuki przekroju pnia drzewa, niektóre to płaskie deseczki.

Z trzech klocków można zbudować małą wieżę, z dwudziestu niewielki domek. A co można zbudować z miliona klocków? Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści stale poszerza swoje zasoby klocków, wymyśla nowe kształty. Opracowywane są wciąż nowe scenariusze zabaw edukacyjnych z klockami. W ciągu 15 minut można zbudować wysokiego na 1,5 metra słonia, w półtorej godziny wielki zamek z fosą. Istotnym elementem zabawy jest samodzielne opracowanie koncepcji przez jej uczestników, zanim przystąpią do układania klocków. W ten sposób dzieci i dorośli uczą się, jak ważne jest planowanie, podział zadań i precyzja w ich wykonywaniu. Efektem zabawy jest ogromna satysfakcja i duma, że stworzyło się coś wielkiego i niepowtarzalnego.

Klocki MuBaBao to znacznie zdrowszy od biernych rozrywek sposób spędzania czasu. Uczą precyzji, koncentracji, ćwiczą płynność i precyzję ruchów. Miłe w dotyku drewno relaksuje, pobudza wrażliwość zmysłów. Niekonwencjonalne kształty klocków zmuszają do główkowania, jak je ułożyć, aby osiągnąć zamierzony efekt, jak również są inspiracją dla nowych pomysłów.

Jidn in Lublin – Żydzi w Lublinie

Spacer po nieistniejącym Mieście to okazja do zapoznania się z wielowiekową historią Żydów w Lublinie oraz związanym z nią dziedzictwem materialnym. Trasa spaceru obejmuje m.in. Podzamcze – miejsce pierwszego ich osadnictwa w mieście. Osiedlanie się Żydów na tym terenie zapoczątkowało istnienie odrębnej dzielnicy, która przez następne stulecia rozwijała się, tworząc Miasto Żydowskie. Przemierzając jego nieistniejące już dziś ulice, jak również przylegające do Starego Miasta po dziś zaułki i place, uczestnicy i uczestniczki spaceru zapoznają się z opowieściami o ich dawnych mieszkańcach, którzy niegdyś współkształtowali społeczny, ekonomiczny, polityczny, kulturowy i religijny charakter miasta.

Spacer poprowadzi Daniel Krzaczkowski, Edyta Nowak i Joanna Krauze ze Stowarzyszenia Studnia Pamięci

Jarmark Jagielloński
od 17 do 19 sierpnia 2012 roku
Stare Miasto
Lublin

Dodaj komentarz