• 2012-07-31

Studio Munka na Dwóch Brzegach

Od 28 lipca trwa szósta edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegiw Kazmierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą, podczas którego Studio Munka zaprezentuje osiem filmów.

Kadr z filmu „Jezioro", reż. Jacek Piotr Bławut (źródło: materiały prasowe)

Kadr z filmu „Jezioro", reż. Jacek Piotr Bławut (źródło: materiały prasowe)

Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich zaprezentuje podczas tegorocznej edycji festiwalu pełnometrażowy Lęk wysokości Bartka Konopki.  Uhonorowany nagrodą za Najlepszy Debiut na 36 FPFF film, opowiada historię skomplikowanych relacji Tomka (Marcin Dorociński) ze zmagającym się z chorobą psychiczną ojcem (Krzysztof Stroiński). Oprócz tego widzowie zobaczą siedem krótkich metraży z programów 30 Minut, Pierwszy Dokument i Młoda Animacja, w tym w sekcji konkursowej Przyjęcie Macieja Bochniaka.

W środę, 1 sierpnia w specjalnym bloku Studio Munka będzie można zobaczyć sześć munkowych produkcji, a po projekcji spotkać się z ich twórcami. W kinie Allianz, zostanie zaprezentowane Jezioro Jacka Piotra Bławuta, Rondo Artura Kordasa, Chomika Bartka Ignaciuka, Dróżnika Piotra Szczepanowicza, Gwizdek Grzegorza Zaricznego i Życie stylem dowolnym Adama Palenty.

Kadr z filmu „Przyjęcie”, reż. Maciej Bochniak (źródło: materiały prasowe)

Kadr z filmu „Przyjęcie”, reż. Maciej Bochniak (źródło: materiały prasowe)

Scenariusz do fabuły Jezioro powstał na podstawie opowiadania Anny Onichimowskiej. Cudza dusza – ciemny las to kluczowa sentencja dla tego filmu, którego bohater, po śmierci żony próbuje odkryć pozostawioną przez nią tajemnicę. Animacja Artura Kordasa Rondo to krótka historia człowieka zmierzającego wydawałoby się w świadomie obranym kierunku i konkretnym celu. Budząc się o poranku na pustyni rozpoczyna wędrówkę dobrze sobie znaną drogą… Natomiast bohaterem komedii Bartka Ignaciuka jest tytułowy chomik o imieniu Przemek, którego wypadek – z pozoru błahe wydarzenie – wstrząsa życiem małej społeczności. W kłopoty wplątuje się Weterynarz, Policjant oraz Bogu ducha winien sprzedawca ze sklepu zoologicznego. Kolejna animacja – DróżnikPiotra Szczepanowicza jest filmem, skupionym na człowieku i niewielkim otaczającym go świecie. Bohaterem filmu jest samotny mężczyzna pracujący jako dróżnik na nieuczęszczanej stacji, na której nie zatrzymuje się żaden pociąg. Jedyną rozrywką bohatera jest gra na trąbce…

Podczas Dwóch Brzegów będzie można zobaczyć, wyróżniony niedawno na londyńskim festiwalu Open City Docs dokument Macieja Bochniaka Przyjęcie (produkcja Studio Munka przy SFP), prezentowany także na najważniejszym festiwalu filmów dokumentalnych w USA – SilverDocs. Na Dwóch Brzegach film będzie startował w Niezależnym Konkursie Filmów Krótkometrażowych. W zeszłym roku, zwycięzcą tego Niezależnego Konkursu został Portret z pamięci w reżyserii Marcina Bortkiewicza.

VI Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
od 28 lipca do 5 sierpnia 2012 roku
Kazimierz Dolny – Janowiec n/Wisłą

Dodaj komentarz