• 2012-07-30

Na folkową nutę

5 sierpnia w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce odbędzie się festyn Na folkową nutę. Uczestnicy będą mieli okazje pobawić się w rytmie muzyki ludowej, zasmakować się w tradycyjnych kujawskich wyrobach i poznać elementy stroju z Kujaw. Projekt powstał z ramienia Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Na folkową nutę, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na folkową nutę, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po raz pierwszy w skansenie wystąpią zespoły wykonujące muzykę ludową we własnych, współczesnych aranżacjach.Oprócz tradycyjnych instrumentów muzycznych, takich jak skrzypce, wykorzystują gitary, perkusje i instrumenty klawiszowe, dzięki czemu tradycyjne utwory otrzymują drugie życie, nowe brzmienie.

Niespodzianka Pana Janka to grupa młodych muzyków pochodzących z Bydgoszczy, Torunia i Lubania. W repertuarze zespołu znajdują się m.in. własne kompozycje oraz znane przez wszystkich utwory Zielony mosteczek  czy Miała baba koguta. W ich różnorodnych opracowaniach przeplatają się różne style muzyczne.

Zespół Corni Chopcy powstał w 2011 roku, działa przy Gminnym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Babiaku. Członkami zespołu są osoby, które posiadają wieloletnie doświadczenie sceniczne, grając w wielu formacjach i stylach muzycznych. Liderem grupy jest pochodzący z gór Piotr Cedzidło. W repertuarze grupy dominuje muzyka góralska ze Skalnego Podhala, Spisza i Pienin. Dzięki temu będziemy mieli okazję, nie wyjeżdżając w góry, wysłuchać takim utworom, jak np. W murowanej piwnicy, Zbójnicy, zbójnicy, Hej bystro woda.

Występom przy karczmie towarzyszyć będą liczne pokazy dawnych zajęć domowych, gospodarskich i rzemieślniczych. Dzieci zaproszone zostaną na zajęcia edukacyjne, dzięki którym poznają elementy tradycyjnego stroju kujawskiego, same wykonają fartuszki i rogatywki. Będzie można skosztować tradycyjnych twarogów z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Przygotowany zostanie pokaz wyrobu twarogu i masła. Wzdłuż skansenowskiej drogi odbędzie się kiermasz sztuki ludowej i wyrobów inspirowanych twórczością ludową oraz smakowitego jadła.

Na folkową nutę
5 sierpnia 2012 roku, godz. 15.00 – 18.00
Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce
Oddział Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej
Ul. Zamcza 10, Włocławek

Dodaj komentarz