• 2012-07-28

Woda – czwarty wymiar Warszawy

3 sierpnia w Warszawie startuje projekt Miejska Rzeźba Wodna. W ramach projektu odbędą się spotkania, wykłady i warsztaty poświęcone wodzie.

Projekt Miejska Rzeźba Wodna, pawilon Ewy Rudnickiej (źródło: materiały prasowe)

Projekt Miejska Rzeźba Wodna, pawilon Ewy Rudnickiej (źródło: materiały prasowe)

Miejska Rzeźba Wodna przekształca pawilon zdroju oligoceńskiego na warszawskim Mariensztacie w otwarte miejsce spotkań, dyskusji, wykładów, pokazów filmów, dancingów i warsztatów. Instalacja Ewy Rudnickiej wykorzystuje sieć darmowych punktów dostępu do wody pitnej, istniejącą w Warszawie od ponad 100 lat. Zdroje są czynne siedem dni w tygodniu, a dostęp do nich mają wszyscy mieszkańcy.

Woda oligoceńska to miejski ewenement architektoniczny i geologiczny. Dostęp do zdrojów jest bezpłatny i otwarty. W Warszawie w przeciągu 100 lat eksploatacji wód artezyjskich odwiercono ponad 200 studni. Uzyskiwana w ten sposób woda wykorzystana jest nie tylko przez mieszkańców miasta, lecz w przeszłości odegrała dużą rolę w rozwoju warszawskiego przemysłu. Pierwsza studnia artezyjska, która została odwiercona w 1896 r. , dostarczała wodę do Składów Monopolu Spirytusowego przy ulicy Ząbkowskiej, a w czasie wojny zaopatrywała całą dzielnicę.

Program:

  • 3 sierpnia, godz. 18.00-21.99 – otwarcie, piknik na trawie, koncert akustyczny, współpraca: Solec 44
  • 4 sierpnia, godz. 12.00-15.00 – wspólne sadzenie kwiatków, współpraca: Kwiatki Bratki
  • 10 sierpnia, godz. 19.00 – Sport w mieście, dyskusja i pokaz dwóch odcinków serialu Kuby Szczęsnego
  • 16 sierpnia, godz. 19.00 – Niewidzialne miasto, projekcje filmów powstałych w ramach projektu Marka Krajewskiego
  • 17 sierpnia, godz. 18.00 – Woda – czwarty wymiar Warszawy, wykład Marka Ostrowskiego
Projekt Miejska Rzeźba Wodna w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

Projekt Miejska Rzeźba Wodna w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

Ewa Rudnicka - absolwentka Ecole Nationale Supériure d’Architecture Paris la Villette zaangażowana w interdyscyplinarne projekty rozwoju miasta we Francji i w Polsce. Zajmuje się projektowaniem i propagowaniem prospołecznych i artystycznych działań w przestrzeni miejskiej. Współpracuje z grupami architektonicznymi takimi jak Raumlabor Berlin czy EXYZT z Paryża, jak również ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich.

Współtwórczyni wraz z francuskim kolektywem architektów EXYZT instalacji UFO, zrealizowanej latem 2011 roku na Placu Na Rozdrożu w Warszawie. Projekt ten został nagrodzony przez czytelników Stołecznej Gazety Co jest grane, dodatku do Gazety Wyborczej, nagrodą Wdechy jako wydarzenie roku 2011.

Projekt Miejska Rzeźba Wodna
3-30 sierpnia 2012 r.
Otwarcie: 3 sierpnia 2012 r., godz. 18.00-21.00
Pawilon zdroju oligoceńskiego
ul. Furmańska 14, Warszawa

Dodaj komentarz