• 2012-07-28

Michał Suchora laureatem nagrody Galerii Bielskiej BWA

Zwycięzcą szóstej edycji konkursu na scenariusz wystawy ogłoszonego przez Galerię Bielską BWA w Bielsku-Białej został Michał Suchora.

Marzena Szymankiewicz, „Bez tytułu”, 2011 (źródło: materiały prasowe)

Marzena Szymankiewicz, „Bez tytułu”, 2011 (źródło: materiały prasowe)

Konkurs organizowany od 2000 r. stawia sobie za cel wybranie najlepszego scenariusza wystawy prezentującej najistotniejsze zjawiska i tendencje w polskim malarstwie współczesnym.  Pomysł młodego, warszawskiego kuratora Michała Suchory na wystawę zbiorową pt. Samozapłon został uznany za najciekawszy, najbliższy idei konkursu, odbywającego się wszak na przemian z mającym swoją renomę konkursem dla malarzy w rozpoznawalnym cyklu Bielska Jesień.

Michał Suchora o swoim pomyśle:

Narracja wystawy Samozapłon w Galerii Bielskiej BWA jest o tyle spójna, o ile wewnętrznie spójnym nazwać można współczesne malarstwo. Zebrane na niej dzieła ukazują bogactwo i wewnętrzne zróżnicowanie polskiej sztuki. Co spaja wystawę, to wybór artystów, w pracowniach których ma miejsce samozapłon; są to postawy twórcze jak najbardziej zindywidualizowane, autoteliczne, nieoglądające się na nadbudowywane nad sztukę teorie. Tlenem niezbędnym do wywołania samozapłonu jest otaczająca rzeczywistość. Dalej działa już to, czego nikt nigdy do końca nie wyjaśnił; geniusz artysty. To dzięki niemu zachodzi deformacja, zniekształcenie świata; tak powstaje dzieło sztuki

Do udziału w wystawie kurator zaprosił 12 artystów. Są to: Adam Adach, Anna Baumgart, Agnieszka Brzeżańska, Jarosław Fliciński , Justyna Kisielewska, Piotr C. Kowalski i Joanna Janiak, Tomasz Kowalski, Marzena Nowak, Katarzyna Przezwańska, Zbigniew Rogalski, Małgorzata Szymankiewicz. Samą wystawę będzie można oglądać od 5 października.

Michał Suchora urodził się w 1984 roku w Poznaniu. Studiował historię sztuki i socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracował z Fondation Balthus, Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, galerią lokal_30 i Szwajcarską Fundacją dla Kultury Pro Helvetia. Jest współautorem takich wystaw jak Skontrum (MNW Królikarnia, Warszawa 2011) czy Nowy porządek (Art Stations, Poznań 2011). Jest autorem tekstów do katalogów wystaw (Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu, Temporary Gallery w Kolonii). Publikuje m.in. w Obiegu, magazynach Exklusiv i Take Me. Obecnie wraz z Justyną Kowalską i Tomaszem Platą prowadzi prywatną galerię BWA Warszawa.

Wystawa Samozapłon
5 października – 18 listopada 2012 r.
Wernisaż: 5 października 2012 r.;  godz. 18.00.
Galeria Bielska BWA
Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11

Dodaj komentarz