• 2012-07-28

Lada Nakonechna – performance To co widzę

Galeria Arsenał w Białymstoku zaprasza na performance Lady Nakonechnej zatytułowany To co widzę, który odbędzie się 3 sierpnia o godz. 21.00.

Lada Nakonechna, performance (źródło: materiały prasowe)

Lada Nakonechna, performance (źródło: materiały prasowe)

Lada Nakonechna (1981, Dniepropietrowsk, Ukraina) to autorka instalacji, filmów i akcji. Współzałożycielka kolektywu kuratorskiego Hudrada i członkini grupy R.E.P (Revolutionary Experimental Space). Jest finalistką konkursu dla młodych artystów ukraińskich Pinchuk Art Prize 2009 i 2011. Finalistka Nagrody Malewicza 2008 roku. Mieszka i pracuje w Kijowie.

Artystka zajmuje się rysunkiem i działaniami w przestrzeni publicznej, jest autorką instalacji i filmów. Działalność artystyczną Nakonechnej spina refleksja na temat dystrybucji środków i dominacji modelu homo economicus. W ramach prezentowanego w CSW projektu Cards (2011), wykonała serię uderzająco podobnych do siebie rysunkowych landszaftów wykonanych kolejno na Ukrainie i w Szwajcarii. Jednocześnie poddała badaniu wartość pracy ludzkiej wystawiając je na sprzedaż a ich cenę ustalając według średniej stawki godzinowej w obu krajach. Monument for 2 (2011) to minimalistyczny obiekt przypominający nagrobne stalle zawierający dwa lakoniczne epitafia. Polityczny minimalizm artystki nie skłania widza do optymistycznych konstatacji – ekonomia ma wpływ nie tylko na życie ale i śmierć.

Lada Nakonechna To co widzę
3 sierpnia 2012 roku, godz. 21.00
plac przy ul. Legionowej 2
Białystok

Dodaj komentarz