• 2012-07-28

Genesis Małgorzaty Stachurskiej

Do 3 sierpnia w Galerii Schody w Warszawie można oglądać grafiki krakowskiej artystki Małgorzaty Stachurskiej z cyklu Genesis.

Małgorzata Stachurska, „Elementy V”, 2010 (źródło: materiały prasowe)

Małgorzata Stachurska, „Elementy V”, 2010 (źródło: materiały prasowe)

Prezentowany na wystawie cykl prac graficznych pt. Genesis powstawał od 2009 roku i nie był nigdy wcześniej pokazywany w całości. Zarówno grafiki jak i tytuł wystawy nie są bezpośrednio inspirowane Księgą Rodzaju, a raczej wynikają z poszukiwania genezy własnej twórczości, która tkwi głęboko w podświadomości artystki. Wskazuje na to surrealistyczny klimat prac, zbudowany przez zestawienia przedmiotów pozornie nieprzystających do siebie, łączenie ich z indywidualnym systemem znaków i biologicznych form. Klimat, w którym bezład, pustkowie, ciemność zmieniają się w zaskakująco harmonijną całość.

Zawsze podziwiałem grafiki Małgorzaty Stachurskiej, szczególnie te kolorowe, urzekające magią jakiegoś tajemniczego kontaktu z kosmosem. Wrażenie to na ogół docierało poprzez detale i elementy zwykłego pejzażu. Nie mniej jednak, płaszczyzny czerni, atmosfera nocy, obok zabarwionych stref, ciał niebieskich i przedmiotów – były obecne w tamtych grafikach w sposób dominujący i decydowały o poetyckim wyrazie i atmosferze. Małgorzata Stachurska, w najnowszych grafikach, wraca niejako do ascetycznego i fundamentalnego dla powstania grafiki królestwa bieli i czerni. Jej prace wykonane są właśnie w elementarnie zawężonym, czarno-białym kolorycie wyłącznie walorowego widzenia świata. Dominują w nich głębokie, metafizyczne przestrzenie czerni oraz rysunek znaków, form geometrycznych i kształty ściętych roślin, wplecione jakby w szklane kasetony jakiegoś cywilizacyjnego laboratorium…

Stanisław Tabisz

Małgorzata Stachurska jest absolwentką ASP w Krakowie, gdzie studiowała grafikę oraz konserwację dzieł sztuki. W 2002 roku uzyskała dyplom na Wydziale Grafiki w pracowni miedziorytu. W 2005 roku otrzymała Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, a w 2007 roku Stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Jest laureatką wyróżnień i nagród w konkursach graficznych (Najlepsza Grafika Miesiąca, Grafika Roku) oraz wyróżnienia na 7 Triennale Grafiki Polskiej. W 2011 roku otrzymała Medal Rektora ASP w Krakowie za pracę Genesis VI. Artystka ma na swoim koncie ponad 30 wystaw zbiorowych i kilka indywidualnych w kraju i za granicą.

Genesis. Wystawa grafik Małgorzaty Stachurskiej
24 lipca – 3 sierpnia 2012 r.
Galeria Schody
Ul. Nowy Świat 39, Warszawa

Dodaj komentarz