• 2012-07-28

Ponad trzy dekady malarstwa

Od 27 lipca w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu można oglądać wystawę 35 X Galeria, utworzoną na okoliczność spóźnionego jubileuszu Galerii. Wystawa ta prezentuje prace artystów zasłużonych dla Galerii w Przemyślu na przestrzeni 35 lat.

Antoni Fałat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Antoni Fałat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W dzisiejszych czasach, kiedy tak bardzo liczą się materialne rzeczy i kiedy w pocie czoła nadrabiamy pokoleniowe zaległości w posiadaniu czegokolwiek, sztuka i jej nie łatwe przecież problemy, schodzą na dalszy plan. Nie powinno się dawać zwieść pozorom i zamknąwszy co prędzej wszystkie galerie, włączyć telewizor, otworzyć kolejne piwo i w poczuciu ulgi – celebrować jeden z tysięcy dni podobnych do siebie. W tym szaleństwie jest wprawdzie pewna metoda, ale dobre wzory z zewnątrz stoją już za drzwiami – a totalna zmiana jest tylko kwestią czasu… Wybrano prace tych artystów, które znajdują się w Kolekcji Sztuki Współczesnej  Galerii – a także tych, którzy przez lata byli z nami związani.

Każda wystawa grupowa jest zawsze dużym wyzwaniem. Założeniem jest prezentacja tylko 35 wybranych prac, które pochodzą z różnych okresów i są świadectwem, czy może raczej swego rodzaju artystycznym dokumentem problemów, inspiracji – dialogiem z czasem w jakim powstały. Tak skonstruowana wystawa daje bardzo cenną i niepowtarzalną możliwość i wystarczająco dobrą okazję do zmierzenia się właśnie z upływającym czasem i tym, co wydaje się równie istotne – pamięcią o tych artystach, których już nie ma… Tak naprawdę czas niewiele tutaj zmienił, a problemy którymi dzisiaj zajmują się artyści pozostają w zasadzie takie same, ciągle żywe i aktualne – jak kiedyś …

35 X Galeria
Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu
Wernisaż 27 lipca 2012 roku
Wystawa czynna od 27 lipca do 18 września 2012 roku
ul. T. Kościuszki 3
Przemyśl

Dodaj komentarz