• 2012-07-26

Landart Festiwal na Roztoczu

Od 1 do 11 sierpnia na w miejscowościach Józefów i Zwierzyniec na Roztoczu odbędzie się Landart Festiwal.

Plakat wydarzenia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wydarzenia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ideą przewodnią festiwalu jest sztuka wychodząca w naturalną przestrzeń poza muzea, galerie zmieniająca sposób postrzegania przyrody, pokazująca nową jakość kontaktu człowieka i natury, w którym sztuka nie konkuruje z przyrodą, ale podkreśla jej właściwości i pierwotne piękno. Artystyczne interwencje pokazują region Roztocza jako miejsce przyjazne wartościom ekologicznym, ludziom i sztuce. Podczas pierwszej edycji  Festiwalu w 2011 roku, artyści z Polski, Ukrainy i Białorusi zrealizowali prace w Kazimierzu nad Wisłą, Wąwolnicy i na granicy polsko-ukraińskiej.

Dokumentacja fotograficzna (zdjęcia lotnicze) z transgranicznego projektu pojawiły się na wielu międzynarodowych portalach internetowych. Jedno ze zdjęć zostało wyróżnione wśród paru tysięcy propozycji  i zostało zdjęciem dnia na World Press Photo.

W 2012 roku miejscem realizacji II edycji festiwalu jest jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów Lubelszczyzny – Roztocze. Region ten został wybrany ze względu na walory turystyczne, ciekawe ukształtowanie krajobrazu oraz duże możliwości w adaptacji przestrzeni na  projekty artystyczne.

W drodze konkursu wybrano do realizacji 6  projektów, które będą realizowane od 1  do 11 sierpnia 2012 roku w Józefowie i Zwierzyńcu. Wernisaż odbędzie się 11 sierpnia o godz. 16.00 w Zwierzyńcu i o godz. 18.00 w Józefowie.

Zaproszeni artyści prezentują różne pokolenia, dorobek artystyczny oraz rózne spojrzenie na kontekst natura – sztuka.

  • Mikael Hansen (Dania) – projekt Blind Spots
  • Jan Gryka – instalacja na wodzie To nie są nenufary
  • Jadwiga Valkov i Michał Kuszyk – instalacji Brunatne megality
  • Justyna Kościańczuk,Małgorzata Malik – Znienacka
  • Jarosław Koziara – instalacja Drzewo
  • Marcin Jabłoński – projekt Strumień

Landart Festiwal
Od 1 do 11 sierpnia 2012 roku
Zwierzyniec, Józefów

Dodaj komentarz