• 2012-07-26

Rozamunda, księżniczka Cypru

Od 28 lipca w Galerii Centrum w Katowicach prezentowane będą prace Ewy Juszkiewicz inspirowane malarstwem dawnym. Wystawa nosi tytuł: Rozamunda, księżniczka Cypru.

Ewa Juszkiewicz, „Bez tytułu” (za Robertem Campinem), 2012 (źródło: materiały prasowe)

Ewa Juszkiewicz, „Bez tytułu” (za Robertem Campinem), 2012 (źródło: materiały prasowe)

Ewa Juszkiewicz w swoim najnowszym cyklu wzięła na warsztat malarski znane z historii sztuki portrety kobiece i dokonała ich reinterpretacji – a to ukryła twarz,a to przydała maski zwierzęcia, potwora… Tytułowa Rozamunda, księżniczka Cypru to słynna opera Schuberta, natomiast praca prezentowana na plakacie promującym wystawę jest inspirowana portretem matki pędzla Durera oraz maskami indiańskimi.

 Moje prace balansują na granicy. Niewinności i erotyki, piękna i brzydoty. Sacrum i profanum. (…) Obszarem moich poszukiwań są wizerunki odmienne, dziwne, nieidealne, odbiegające od normy, często nieakceptowane w dyskursie społecznym. Postacie skrajne, społecznie marginalizowane, mniejszości, fizyczne patologie. (…) Poszukuję wpisanego w ludzką naturę dualizmu i niejednoznaczności. Zależy mi na ukazaniu niewykluczających się wzajemnie sprzeczności i kontrastów, które cechują ludzką naturę. Stoją obok siebie wrażliwość na piękno i pociąg do pospolitości, zaangażowanie i dystans, niewinność i perwersja, piękno i brzydota. W swojej pracy nie chcę pokazywać brzydoty jako cechy odstającej od ludzkiej istoty, ale jako element współtworzący i budujący indywidualną tożsamość.

Ewa Juszkiewicz

Ewa Juszkiewicz ( ur. 1984, Gdańsk) Doktorantka na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz animacją. Współtworzy vj-ski kolektyw AAA Tanie Wizualki. Zdobyła nagrodę pisma artystycznego Format na III Festiwalu Sztuki Młodych w Szczecinie Przeciąg oraz wyróżnienie redakcji Art&Business na 40 Biennale Malarstwa Bielska Jesień. Nominowana do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2010 oraz Sztorm Roku 2009 w kategorii sztuki plastyczne. Laureatka nagrody specjalnej w finale 8 edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, miesięcznego stypendium w Walencji. Laureatka pierwszej nagrody w konkursie TheOneMinutes, III Nagrody na II Multimedia Szajna Festiwal oraz finalistka 02. Festiwalu Polskich Filmów Krótkometrażowych Short Waves 2010.

Stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego oraz uczestniczka Miedzynarodowych Warsztatów Artystycznych Pienków. Prace w kolekcji Galerii Bielskiej BWA oraz prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech.

Wystawy indywidualne:

  • 2011 – Jak to się dzieje, pyta Agnisia, że na obrazie widzimy misia, Otwarta Pracownia,Kraków
  • 2011 – Dziki w snach, Galeria Garbary 48, Poznań
  • 2010 – Ewa Juszkiewicz malarstwo, Sławek Jaskułke impresje fortepianowe, Galeria PiTiPa,Gdańsk
  • 2009 – Prezentacje Młodych- Ewa Juszkiewicz, Sfinks, Sopot

Ewa Juszkiewicz: Rozamunda, księżniczka Cypru
28 lipca – 2 września 2012 r.
Wernisaż: 27 lipca 2012 r., godz. 18.00
Galeria Centrum (dawniej Sektor I)
Pl. Sejmu Śląskiego 2, Katowice

Dodaj komentarz