• 2012-07-25

Barwy krajobrazów i cuda natury

Od 27 lipca do 21 sierpnia w sandomierskiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA prezentowana będzie autorska wystawa malarstwa Marty Lipowskiej. Tematyką przewodnią prac są pejzaże i sceny zwyczajowe z życia człowieka.

Poziomki, Marta Lipowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Poziomki, Marta Lipowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zostaną pokazane prace z ostatnich kilku lat malarstwa autorki. Pejzaże i sceny rodzajowe, będące wycinkami rzeczywistości, wybranymi przez autorkę fragmentami codzienności. Najogólniej można powiedzieć, że Marta Lipowska szuka inspiracji w naturze, stara się jednak traktować malowaną rzeczywistość w sposób abstrakcyjny. Nawet postacie na obrazach są barwnymi plamami, równie ważnymi dla kompozycji, jak na przykład cień drzewa czy fragment zachmurzonego nieba. Przestrzeń obrazu szeroko i odważnie malowana, budowana jest za pomocą barwnych plam, a kolor nakładany impastem wzbogaca fakturę dodatkowymi efektami światłocieniowymi. I to głównie kolor i światło stanowią o nastroju obrazów i są niewątpliwie największym ich atutem. Ekspresyjna materia malarska i charakterystyczna, indywidualna paleta barwna już od kilku lat wyróżniają twórczość Marty Lipowskiej.

Marta Lipowska – absolwentka PLSP w Rzeszowie, w latach 1998-2003 studiowała na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, kierunek: edukacja artystyczna w przedmiocie sztuka, specjalność: malarstwo. Dyplom uzyskała w 2003 roku w pracowni malarstwa prof. Jacka Wojciechowskiego. Na portalu Kompas Młodej Sztuki w 2008 roku znalazła się w rankingu najbardziej obiecujących artystów młodego pokolenia (do 35. roku życia). Bierze udział w plenerach i wystawach poplenerowych, między innymi w Tarnobrzegu, Sandomierzu, Łańcucie, Strachotinie (Czechy), Lewoczi (Słowacja), Lwowie (Ukraina), Bolestraszycach.

Wystawa Marty Lipowskiej
Od 27 lipca do 28 sierpnia
Galeria Sztuki Współczesnej BWA
Rynek 11
Sandomierz

Dodaj komentarz