• 2012-07-25

6 edycja festiwalu DWA BRZEGI

Od 28 lipca do 5 sierpnia potrwa 6. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazmierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

Publiczność na festiwalu „Dwa Brzegi", fot. Katarzyna Rainka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Publiczność na festiwalu „Dwa Brzegi", fot. Katarzyna Rainka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dwa Brzegi to interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne, prezentujące cenne filmy polskie i zagraniczne (premiery, ważne filmy roku minionego i obrazy, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju światowej kinematografii), jak również spektakle, wystawy i wydarzenia innych dziedzin. Założeniem jest łączenie twórcy z odbiorcą literatury, muzyki, plastyki, fotografii: wszystkich dyscyplin, z których czerpie X Muza. Siłą festiwalu jest możliwość codziennego spotkania z artystami (mistrzami i debiutantami) w festiwalowej kawiarnii.

Dwa Brzegi otworzy Reality (Grand Prix Cannes 2012). Matteo Garrone, reżyser m.in. Gomorry, w swoim nowym obrazie koncentruje się na zjawisku telewizyjnego podglądactwa. Film w zamierzeniu miało być komedią, ale w trakcie pracy nad scenariuszem stał się mrocznym dramatem. O procesie pisania kina festiwalowej publiczności opowie Massimo Gaudioso, autor scenariusza.

Podczas uroczystego otwarcia Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, po raz pierwszy w Polsce wystąpi Diego el Cigala, mistrz flamenco. Jego twórczość łączy afrykańskie rytmy z tradycją żydowską i islamską.

„Międzynarodowy Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi" (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Międzynarodowy Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi" (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Kazimierzu będzie miała miejsce polska premiera – Whisky dla Aniołów (Nagroda Specjalna Jury w Cannes) brytyjskiego reżysera Kena Loacha. Film to komedia gangsterska osadzona w realiach współczesnej Szkocji. John Henshaw, odtwórca jednej z głównych ról, będzie gościem specjalnym polskiej premiery.

W programie Dwóch Brzegów znalazło się też Holy Motors Léosa Caraxa (filmowa baśń na miarę XXI wieku), nagrodzone za najlepszą reżyserię Post Tenebras Lux Carlosa Reygadasa i film Beyond the Hills Cristiana Mungiu, który Jury nagrodziło za najlepsze kreacje aktorskie Cosminy Stratan i Cristiny Flutur oraz za scenariusz.

Premierowo na Dwóch Brzegach widzowie będą mogli zobaczyć La Noche de Enfrente – ostatni film chilijskiego reżysera Raoul Ruiz’a, należącego do pokolenia, które w latach 60-tych zrewolucjonizowało kino.

Festiwal zostanie zamknięty 4 sierpnia premierowym pokazem Kochanka królowej (reż. Nikolaj Arcel). Film uzyskał nominację do Złotego Niedźwiedzia (Berlin 2012) oraz zdobył nagrody w kategoriach: Najlepszy Aktor i Najlepszy Scenariusz.

Grażyna Torbicka -  Dyrektor Artystyczna Dwóch Brzegów jest autorką cyklu TVP2 Kocham Kino, prezentującego najważniejsze produkcje kina polskiego i światowego, członkinią Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Została odznaczona Srebrnym Medalem Gloria Artis Zasłużony dla Kultury Polskiej. Z festiwalem związana od jego pierwszej edycji.

VI Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
od 28 lipca do 5 sierpnia 2012 roku
Kazimierz Dolny – Janowiec n/Wisłą

Dodaj komentarz