• 2012-07-24

1. Silesia Art Biennale / outside inside out

6 września w Bystrzycy Kłodzkiej zainaugurowana zostanie 1 edycja Międzynarodowego Silesia Art Biennale pt. Outside in inside out. Projekt wychodzi naprzeciw uzyskaniu przez miasto Wrocław tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 oraz jego hasłu programowemu Przestrzenie dla piękna. Zainicjowany został w 2011 roku przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz prof. Andrzeja Saja – redaktora naczelnego Pisma Artystycznego Format.

Silesia Art Biennale - logo

Silesia Art Biennale - logo

Tegoroczna edycja Silesia Art Biennale już w swojej strukturze jest oparta na modelu funkcjonowania outside in inside out grze zewnętrzne/wewnętrzne. Wydarzenia odbędą się w czterech miastach regionu Dolnego Śląska – Bystrzycy Kłodzkiej, Legnicy, Jeleniej Górze i Wałbrzychu. Ale zarazem dokumentacja podsumowująca projekt zostanie pokazana na wystawie Muzeum Współczesnym we Wrocławiu. W ten sposób zostanie uruchomiona wymiana idei sztuki między miastami regionu a jego stolicą. Ten model będzie rozwijany w następnych latach, w edycjach 2014 i 2016.

Artystyczna tematyka prac jest zorganizowana w triadę Stałe – efemeryczne – społeczne. Te trzy kategorie wskazują na formalny charakter realizacji – od posiadających konkretną materialność, poprzez formy labilne, czasowe, po sztukę opartą na bezpośrednich związkach społecznych. Prace są realizowane w przestrzeniach publicznych, w związku z architekturą i urbanistyką miejsc, ale i w związku ze społeczno-kulturową specyfiką miast – uczestników projektu Silesia Art Biennale. Celem projektu jest nie tylko stworzenie dzieł sztuki ale i zainicjowanie dyskursu społecznego w którym przenika się to co lokalne i to co globalne – outside in inside out.

Wystawie w Muzeum Współczesnym towarzyszyć będzie sympozjum, którego tematyką są również trzy kategorie związane z powstającymi w ramach projektu dziełami sztuki – „Stałe – efemeryczne – społeczne”. Będą one analizowane przez historyków sztuki, estetyków, kulturoznawców, socjologów, czy konserwatorów współczesnych dzieł sztuki.

Outside in inside out – to rodzaj gry jaka toczy się nieustannie we współczesnym świecie między tym co zewnętrzne i wewnętrzne, centralne i prowincjonalne, uniwersalne i globalne, indywidualne i społeczne. Jesteśmy uczestnikami tej gry, żyjemy w lokalnych społecznościach, a zarazem w zglobalizowanym świecie. Ten nieustanny ruch – odśrodkowy i dośrodkowy – outside in inside out – kształtuje kulturę i nasze życie codzienne. Sztuka może pomóc się w tym świecie odnaleźć, wskazać kierunki myślenia, tematy i sposoby ich dyskutowania.

Działania Silesia Art Biennale odbywać się będą:

  • 6-12 września – Bystrzyca Kłodzka
  • 7-13 września – Legnica
  • 8 -14 września – Jelenia Góra
  • 9-15 września – Wałbrzych / Sokołowsko

Wystawa dokumentująca działania Biennale: Muzeum Współczesne Wrocław, 9-30 listopada 2012 r.

Silesia Art Biennale / Outside in inside out
Organizator Biennale: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Dyrektor Biennale: Piotr Borkowski
Przewodniczący Rady Programowej: Andrzej Saj
Kurator 1 edycji Biennale: Łukasz Guzek
Koordynator programu Biennale / kierownik produkcji: Agnieszka Chodysz

Rada Programowa Biennale: Barbara Banaś, Bożena Biskupska, Grzegorz Dziamski, Gabor Gyulas, dyrektor Mucsarnok Kunsthalle w Budapeszcie, Leszek Koczanowicz, Dorota Monkiewicz.

Artyści: Janusz Bałdyga, Paulina Braun, Iwona Demko, Monika Drożyńska, Roman Dziadkiewicz, Małgorzata Kazimierczak, Grzegorz Klaman, Anna Kutera, Robert Kuśmirowski, Anka Leśniak, Tomasz Opania, Konrad Pustoła, Konrad Smoleński, Artur Tajber

Krytycy: Grzegorz Borkowski, Wojeciech Ciesielski, Aleksandra Jach, Magdalena Ujma

Uczestnicy Sympozjum: Grzegorz Dziamski, Leszek Koczanowicz, Anna Markowska, Iwona Szmelter, Grzegorz Sztabiński, Elżbieta Wysocka, Tomasz Załuski, Natalia Andrzejewska, Łukasz Andrzejewski

Partnerzy: Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana, Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, Muzeum Współczesne Wrocław, Stowarzyszenie Artystyka, Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej, Galeria Sztuki w Legnicy, Galeria BWA w Jeleniej Górze, WGS BWA Zamek Książ, Park Wielokulturowy Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Biblioteka pod Atlantami w Wałbrzychu

Patroni i mecenasi: Silesia Art Biennale dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Patronat honorowy: Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Burmistrz Miasta Bystrzyca Kłodzka, Prezydent Miasta Jelenia Góra, Prezydent Miasta Legnica
O.pl Polski portal Kultury objął patronat medialny nad wydarzeniem.

Dodaj komentarz