• 2012-07-24

Nie ten człowiek laureatem na nowojorskim festiwalu

Nie ten człowiek Pawła Wendorffa zdobył nagrodę za najlepszy film zagraniczny na Long Island International Film Expo 2012, który odbywał się między 12 a 19 lipca w Nowym Jorku. To już szósta nagroda dla tego tytułu na międzynarodowym festiwalu.

„Nie ten człowiek”, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Nie ten człowiek”, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Nie ten człowiek to utrzymana w groteskowym tonie komedia absurdu z polskimi gwiazdami m.in. Piotrem Adamczykiem, Wojciechem Pszoniakiem, Kingą Preis i Lesławem Żurkiem. Film zdobył widzów i Jury festiwalu surrealistycznym poczuciem humoru. Śmiech jest zresztą jednym z głównych tematów filmu – dzięki niemu, jak deklaruje twórca, rzeczywistość wzięta jest w cudzysłów.

Nagroda na Long Island International Film Expo jest kolejnym wyróżnieniem dla filmu Pawła Wendorffa. Reżyser, producent i jednocześnie scenarzysta podkreśla, że ta nagroda daje mu ogromną satysfakcję, bo pokazuje, że udało mu się stworzyć film, który rozśmiesza i urzeka międzynarodową publiczność. Obraz został już pokazany na ponad dwudziestu międzynarodowych festiwalach – m.in. Santa Fe Film Festival, Columbia Gorge International Film Festival i Los Angeles Movie Awards. Krytycy opisując produkcję używają takich określeń jak: surrealistyczny, oryginalny, zaskakujący, nietuzinkowy. Film zdobył już sześć nagród i dwa wyróżnienia.

Paweł Wendorff deklaruje, że już niedługo film, w kinowej dystrybucji, będą mogli zobaczyć amerykańscy widzowie. Jednak najważniejszą informacją dla polskich widzów jest fakt, że już jesienią ukaże się na DVD.

Long Island International Film Expo to jeden z ciekawszych festiwali kina artystycznego w USA. Tegoroczna, XV edycja, odbyła się w dniach 12-19 lipca w Nowym Jorku. Pokazom filmowym (około 200 filmów fabularnych i krótkometrażowych z całego świata) towarzyszyły panele dyskusyjne dotyczące m.in. dystrybucji filmowej, legalnej muzyki i tworzenia scenariusza.

Paweł Wendorff – reżyser, operator, producent. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi (1990). Jako operator zrealizował dziesięć filmów fabularnych, między innymi: Czarne słońca (1992), Gnoje (1995), Kobieta z papugą na ramieniu (2002), kilkadziesiąt dokumentalnych, między innymi Tata Kazika (1993), Czas Komedy (1994) oraz kilkanaście spektakli telewizyjnych, między innymi Witold Gombrowicz. Dzienniki (1996), Stefan Themerson. Kość w gardle (1996). Reżyser niezależnej produkcji Szaleńcy (2005) i filmu fabularnego Nie ten człowiek (2010). Obecnie, jako producent, pracuje nad pełnometrażowym filmem dla młodzieży pod tytułem Gabriel.

Nie ten człowiek
reżyseria: Paweł Wendorff
scenariusz: Paweł Wendorff, Piotr Chrzan
obsada: Piotr Adamczyk, Jan Frycz, Wojciech Pszoniak, Kinga Preis, Lesław Żurek, Krzysztof Globisz, Jacek Braciak

Dodaj komentarz