• 2012-07-23

Zbliża się OFF Festival w Katowicach

Od 3 do 5 sierpnia w katowickiej Dolinie Trzech Stawów odbędzie się OFF Festival 2012 – jeden z najważniejszych polskich festiwali muzycznych.

Iggy & The Stooges (źródło: materiały prasowe organizatora)

Iggy & The Stooges (źródło: materiały prasowe organizatora)

To kolejna edycja festiwalu, którego dyrektorem jest Artur Rojek. Pierwszy OFF Festival odbył się w 2006 roku w Mysłowicach, a od 2010 gospodarzem imprezy są Katowice. Przez sześć lat istnienia festiwal nie tylko na stałe wpisał się w kalendarz letnich festiwali, ale został doceniony także na arenie międzynarodowej (otrzymał nagrodę jako najlepszy średniej wielkości festiwal wg. Europe Festival Awards). Magazyn Pitchfork wymienił go wśród najważniejszych imprez tego lata, jego jedyne wydarzenie w Polsce.

OFF Festival to przede wszystkim muzyka. Na czterech scenach: mBank, Leśnej T-Mobile, Scenie Trójki oraz Scenie Eksperymentalnej zaprezentuje się około osiemdziesięciu artystów z całego świata. Przekrój prezentowanych gatunków jest bardzo szeroki. Od grania gitarowego, przez alternatywę, elektronikę i jazz po właściwie wszystko co można sobie wymyślić. Starannie dobranych artystów łączy ich unikatowość, niezależnie od muzycznego stażu.

Niewątpliwie najważniejszym i najbardziej medialnym wydarzeniem OFF Festivalu 2012 będzie koncert Iggy Pop’a z zespołem The Stooges. Wizyta żywej legendy, ojca chrzestnego punk rocka, wielkiej osobowości sceny muzycznej przyciąga rzesze fanów, ale też uwagę mediów. Jednak wizyta tej gwiazdy nie powinna przysłonić wielu innych ciekawych koncertów, które będzie można zobaczyć i usłyszeć w Katowicach.

Koncert amerykańskiej grupy Swnas, dla wielu nie mniej legendarnej niż Iggy Pop, również będzie jednym z ważniejszych na OFFie. Ta formacja zainspirował wiele innych grup i wyznaczała trendy w latach dziewięćdziesiątych, a ich powrót do grania w 2010 roku był świętowany przez fanów na całym świecie.

Uwagę z pewnością przyciąga też występ Thurstone Moore’a, współzałożyciela Sonic Youth. Z kolei bardzo tanecznie zapowiada się koncert brytyjskiej grupy Metronomy. Nieco inny charakter będzie miał występ Doom, który jest przedstawicielem hiphopowej awangardy, a jego obecność, świadczy o tym, że OFF nie zna gatunkowych ograniczeń i przedstawia po prostu znakomitych artystów.

Organizatorzy wprowadzili małą nowość na Scenie Eksperymentalnej. Każdego z festiwalowych dni będzie miała ona swojego kuratora. I tak za piątek odpowiada The Queitus, za sobotę Joanathan Poneman, a ze niedzielę Fennesz. Niewątpliwie Scnea Eksperymentalna, mimo, że najmniejsza, może okazać się jedną z najciekawszych.

Wśród polskich artystów ciekawie zapowiada się koncert Mikołaja Trzaski, który w całości zagra materiał z filmu Wojciecha Smarzowskiego Róża. Akcentami hiphopowym będzie występ Łony i Webera, tak docenianych przez fanów i idących nieco na przekór innym muzykom wykonującym ten gatunek w Polsce oraz łączących hiphop z jazzem i elektronikom muzyków wrocławskiego Kanału Audytywnego. Na OFFie wystąpi też słynna trójmiejska Apteka, która od początku swego istnienia stawiała na całkowitą niezależność. Nie zabraknie też przedstawicieli jazzu – wystąpią Jazzpospolita i Profesjonalizm.

OFF Festival
Od 3 do 5 sierpnia 2012 roku
Dolina Trzech Stawów
Katowice

Dodaj komentarz