• 2012-07-18

O-twórz Lublin! Fotografia w przestrzeni miejskiej

Rusza druga edycja projektu O-Twórz Lublin! Podczas trzech wakacyjnych miesięcy od lipca do września Lublin stanie się miejscem spotkań z fotografią i historią.

O-Twórz! Lublin, plakat (źródło: materiały prasowe)

O-Twórz! Lublin, plakat (źródło: materiały prasowe)

O-Twórz Lublin [Spotkania] to druga edycja projektu zainaugurowanego w 2011 roku, dzięki wsparciu władz Lublina. Projekt narodził się jako pomysł na promocję miasta. Specjalnie skonstruowany przez Marcina Moszyńskiego jednorazowy aparat otworkowy jest czymś o wiele więcej, niż pomysłowym gadżetem promocyjnym. Ten zgrabny przedmiot-pudełko, nawiązuje w swojej idei do dwóch bardzo ważnych tradycji kulturowych: do tradycji i całego ruchu fotografii otworkowej, której korzenie sięgają początków cywilizacji (camera obscura) i nawiązuje do tradycyjnej, a obecnie na nowo cenionej ręcznej wytwórczości (handmade).

Fotografia otworkowa, to fotografia bez obiektywu. Obiektyw zastępuje niewielka dziurka. Światło przechodzi przez nią, a w kamerze powstaje obraz. Kamery otworkowe są używane do zabawy, w sztuce i nauce.  W renesansie i wiekach późniejszych, technika otworkowa była używana głównie w astronomii, do celów naukowych, a camera obscura wyposażona w obiektyw, jako pomoc dla artystów i malarzy amatorów. Fotografia otworkowa stała się popularna w latach dziewięćdziesiątych XIX w. Komercyjne aparaty otworkowe były sprzedawane w Europie, USA i Japonii. W samym Londynie, w 1892 r., zostało sprzedanych 4000 aparatów otworkowych (Photomnibuses). Wraz z pojawieniem się Internetu, fotografia otworkowa zaczęła występować online. Stała się znów tak popularna, iż na świecie obchodzony jest Światowy Dzień Fotografii Otworkowej.

W 2012 roku autorzy projektu zamierzają wniknąć w tkankę Lublina i jeszcze bardziej wypełnić jego przestrzeń pozytywnymi emocjami mieszkańców. Na duchowego przewodnika tegorocznej edycji O-Twórz Lublin! wybrano Ludwika Hartwiga, ojca Edwarda Hartwiga, fotografa, po którym syn odziedziczył talent i pasję do obrazu utrwalanego na materiale światłoczułym. Samo wydarzenie, opatrzono tematem Spotkania. I będą to spotkania zarówno w przestrzeni miasta, spotkania z przestrzenią Lublina, spotkania z fotografią, ale przede wszystkim będą to spotkania międzyludzkie. Wzorem roku poprzedniego, projekt równolegle będzie istniał w przestrzeni wirtualnej, na nowo zbudowanej platformie interaktywnej, pod dotychczasowym adresem www.openlublin.eu oraz www.bezobiektywu.eu

W ramach projektu O-Twórz Lublin! odbędą się 3 akcje fotograficzne, od lipca do września włącznie. Tematy poszczególnych działań:

  •  21 lipca: sobota | Portrety pokoleniowe
  • 26 sierpnia: niedziela | Wzgórza Lublina
  • 16 września: niedziela | Zakłady rzemieślnicze

O-twórz Lublin!
Lipiec-wrzesień 2012 r.
Lublin

Dodaj komentarz