• 2012-07-18

Orfeusz i Eurydyka na zamkowym dziedzińcu

19 lipca o godz. 19.00 na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie, w ramach Festiwalu Ogrody Muzyczne, zostanie zaprezentowana projekcja spektaklu Orfeusz i Eurydyka w wykonaniu Teatru Wielkiego – Opery  Narodowej.

„Orfeusz i Eurydyka” na dziedzińcu Zamku Królewskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Orfeusz i Eurydyka” w wykonaniu Teatru Wielkiego - Opery Narodowej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Orfeusz i Eurydyka Christopha Willibalda Glucka po niemal stu latach pojawiła się w Warszawie, za sprawą Mariusza Trelińskiego. Czerpiąc z tematów i struktur mitycznych, przemienia je w konglomerat zmysłowości, naoczności, snu i magii, której zapleczem jest współczesna technika. Mariusz Treliński próbuje w swej ostatniej realizacji powstrzymać tę operową machinę, opanować jej skłonność do rozbuchanej wizyjności, niepohamowanej efektowności i przesady doprowadzającej konwencję na skraj kiczu. W poprzednich przedstawieniach z powodzeniem rozkręcał tę machinę, osiągając niejednokrotnie formalne piękno, głównie dzięki zderzeniu najwyższej sztuczności z poezją zmysłów. Tym razem podcina skrzydła nieposkromionej fantazji i sprowadza wszystko na ziemię. Sprawdza nośność opery w zderzeniu z dramatem psychologicznym. Bo o jednostkowym doświadczeniu, osobistej tragedii rozgrywającej się przede wszystkim w psychice głównego bohatera, opowiada Orfeusz i Eurydyka Glucka – ta najbardziej kameralna z dotychczasowych inscenizacji operowych Trelińskiego. Mit wciela się tu w historię z życia wziętą… Mariusz Treliński wystawił ten spektakl, przenosząc akcję opery w nasze czasy, do nowoczesnego mieszkania w bloku.

„Orfeusz i Eurydyka” na dziedzińcu Zamku Królewskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Orfeusz i Eurydyka” w wykonaniu Teatru Wielkiego - Opery Narodowej (źródło: materiały prasowe organizatora)

  • muzyka: Christophe Willibald Gluck
  • reżyseria: Mariusz Treliński
  • dyrygent: Łukasz Borowicz
  • scenografia: Boris Kudlička
  • wykonawcy: Wojciech Gierlach, Olga Pasiecznik, Orkiestra i Chór Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Polski Balet Narodowy
  • produkcja: Teatr Wielki – Opera Narodowa, Narodowy Instytut Audiowizualny – NinA
  • reżyseria telewizyjna: Katarzyna Adamik

Orfeusz i Eurydyka
reż. Mariusz Treliński
19 lipca 2012 roku, godz. 19.00
Dziedziniec Zamku Królewskiego
Warszawa

Dodaj komentarz