Rebelia Kultury na Warmii

Od lipca do października województwo warmińsko-mazurskie stanie się sceną dla niezwykłych wydarzeń kulturalnych. Rusza projekt Rebelia Kultury.

Rebelia Kultury na Warmii (źródło: materiały prasowe)

Rebelia Kultury na Warmii (źródło: materiały prasowe)

Projekt Warmia: Rebelia Kultury zakłada ukazanie Warmii jako miejsca niebanalnych wydarzeń artystycznych, zaś sam termin Rebelia Kultury oznacza bunt wobec ograniczania Warmii do roli jedynie innej wersji Mazur z takimi samymi lub podobnymi jeziorami i lasami, niewnoszącej żadnego dodatkowego, wartościowego elementu do prezentacji regionu. Rebelia to swoisty manifest i przykład tego, że Warmia jest jednym z najciekawszych miejsc w Polsce do uczestnictwa w niebanalnych wydarzeniach artystycznych.

Jak pisze Anna Wasilewska, wice marszałek województwa:

Nie próbujemy budować na Warmii drugiego Wrocławia czy Krakowa. Wywołaliśmy Rebelię, żeby pokazać, że to miejsce jak niemal żadne inne w Polsce naprawdę żyje kulturą. Pomiędzy lipcem a październikiem na Warmii odbędzie się kilkadziesiąt festiwali, kilkaset koncertów i warsztatów, kilka tysięcy spotkań z artystami.

Przez 4 miesiące na Warmii odbędzie się 10 festiwali, 50 koncertów, 2000 godzin warsztatów, z udziałem 100 artystów z kilkunastu krajów. Tematy, które zostały wybrane do reprezentowania regionu to muzyka, street art, kosmos, performance, film, design, literatura.

Pierwsze zetknięcie z Rebelią Kultury to finał międzynarodowego festiwalu sztuki ulicy Bruk Festival, który odbywa się w Olsztynie. W dniach 11-12 lipca goście Rebelii mieli możliwość spotkania się z największymi gwiazdami festiwalowymi, miedzy innymi: beatboxerem Roxorloops’em, choreografem, hip-hop & breakdance Kelechi’m, DJ Kostkiem, Dharni’m, beatboxerem z Singapuru, Moniką Grzelak, jedną z najlepszych polskich choreografek, a także przyjrzeć się warsztatom masterclass prowadzonym przez Piotra Kielara. Rebelia Kultury to także spotkania z animatorami kultury tworzącymi życie kulturalne Olsztyna, odpowiedzialnymi za wydarzenia wchodzące w skład Rebelii: Marią Stokłosą, założycielką Studia Burdąg, Dobremiastock Rebel Festival, Stowarzyszeniem Druga Strona Ognia – twórcami Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Demoludy, a także środowiskiem zgromadzonym wokół kawiarnio-księgarni Tajemnica Poliszynela.

Od 6 lipca do 25 sierpnia  odbywać się będą Lidzbarskie Wieczory Jazzowe. Podczas wieczornych koncertów przy Wysokiej Bramie w Lidzbarku Warmińskim wystąpią m.in.: Ewa Bem & kwartet Andrzeja Jagodzińskiego, Kasia Rodowicz Trio, Retro Dunk, Atom Strong Quartet, Leszek Możdżer czy Siergiej Kriuczkov & Riverboat Jazz Ramblers. W połowie lipca wystartuje Dobremiastock Rebel Festival wraz z Ogólnopolskim Festiwalem Muzyki Alternatywnej.

We wrześniu odbywać się będą międzynarodowe spotkania artystów sztuk wizualnych, miksujących wideo na żywo oraz liczne wydarzenia filmowe jak np. przegląd kina niemego z muzyka na żywo oraz Festiwal Filozofia Filmowa. Na październik zaplanowano  Międzynarodowy Festiwal Teatralny Demoludy, który swoją formułą już zainteresował artystów z Polski i zagranicy oraz cykl warsztatów teatralnych organizowanych przez olsztyńską Otwartą Scenę Tańca. Projekt Warmia nju dizajn ma na celu odkrycie warmińskiego wzornictwa dla młodych pokoleń i udowodnienie, że jest ono olbrzymim źródłem inspiracji i stanowić może doskonały materiał do tworzenia designerskiej sztuki współczesnej.

Literaturę reprezentuje akcja Czytanie na śniadanie oraz projekt A kto poczyta dorosłym? – w wydarzeniu wezmą udział nie tylko osoby profesjonalnie zajmujące się prezentacją tekstów literackich, tj. aktorzy, animatorzy, dziennikarze, nauczyciele, ale także wszyscy, którzy zechcą poczytać innym. Głównym celem akcji jest pokazanie, że osoby publiczne, będące bohaterami masowej wyobraźni, spędzają wolne chwile nad książką i potrafią pokazać innym, że czytanie nie jest passé.

Rebelia Kultury
lipiec-październik 2012 r.
Województwo warmińsko-mazurskie

Dodaj komentarz