• 2012-07-16

Stefan Wojnecki Doświadczanie (w) fotografii

Do 27 lipca w poznańskiej Galerii Piekary potrwa wystawa prac Stefana Wojneckiego pt.: Doświadczanie (w) fotografii.

Na ekspozycji zaprezentowano prace pochodzące z przełomu lat 50. i 60., które zapoczątkowały późniejsze eksperymenty artysty w dziedzinie fotografii intermedialnej i postmedialnej. Wojnecki uważany za twórcę tzw. fotograficznej neoawangardy, jest także animatorem i teoretykiem fotografii, autorem kilkudziesięciu artykułów i dłuższych tekstów z teorii fotografii, oraz redaktorem wydawnictw zbiorowych z tej dziedziny.

Artysta uznawany jest również za prekursora wątku technologicznego w fotografii. Jako fizyk interesował się bowiem wykorzystaniem jej aspektu naukowo-technicznego. Eksperymentował z medium, włączając w proces powstawania zdjęcia różne urządzenia techniczne. Badanie właściwości technologicznych tworzywa wpisywało się w poszukiwania nowych środków wyrazu w polskiej fotografii w drugiej połowie lat 50. Wojnecki interesował się wówczas problemem odzwierciedlenia ruchu i przestrzeni za pomocą medium fotograficznego. Wątki technologiczne przeplatały się w tamtym okresie z obserwacją świata natury, którą artysta dokumentował, poddając analizie podstawowy składnik fotografii – światło. Zdjęcia powstające od połowy lat 50. do roku 1968 Wojnecki określił mianem tzw. fotografii generatywnej, tworzącej – jak sam pisał – obrazy z samej siebie. W połowie lat 60. stworzył pierwsze autorskie duogramy, wykorzystujące widzenie dwuoczne, które były pracami eksperymentalnymi, wykonanymi w opracowanej przez niego technice, częściowo tylko opartej na fotografii.

Prezentowane na wystawie fotografie, pochodzące m.in. ze słynnej wystawy fotografii Krok w nowoczesność, łączą problem poszukiwania fizycznych uwarunkowań widzenia fotograficznego. Ekspozycja jest drugą po wystawie Bronisława Schlabsa (2011), prezentacją fotografii z tego okresu przygotowaną przez Fundację 9/11 Art Space w przestrzeni Galerii Piekary. Jest również drugą odsłoną twórczości ważnego poznańskiego twórcy, a jednocześnie pioniera współczesnej polskiej fotografii.

Stefan Wojnecki – twórca i teoretyk w dziedzinie fotografii. Studia w Uniwersytecie Poznańskim. Zaliczany do neoawangardy, uprawia fotografię eksperymentalną. Jego postać związana jest z pojęciami fotografii intermedialnej i postmedialnej. Brał udział w prestiżowych wystawach Krok w nowoczesność (1957), Fotografowie poszukujący (1971), Polska fotografia intermedialna lat 80. (1988). Najważniejsze wystąpienia indywidualne to Twarze, Duogramy - seria informacyjna, Sztuka alternatywna, Hiperfotografia, Fotografia tożsamości, Wpisuję swoje uporządkowanie świata, Y sztuki, Alchemia szczelinowego otworka, Społeczeństwa sieci oraz pokaz multimedialny Ku nirwanie. Autor książki Fotografia – gwiazda podwójna kultury oraz skryptu Moja teoria fotografii. Laureat medalu Scholae Bene Merito Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Złotego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Profesor zwyczajny w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Współorganizatorem wystawy jest Fundacja 9/11 Art Space Wystawa dofinansowana ze środków Miasta Poznania

Stefan Wojnecki Doświadczanie (w) fotografii
Galerii Piekary
ul. Piekary 5, 61-622 Poznań

Dodaj komentarz