• 2012-07-13

W Krakowie startują muzyczne Rozstaje

Od 15 do 25 lipca w Krakowie odbędzie się Festiwal Rozstaje 2012. Jest to jedna z najważniejszych imprez prezentujących muzykę etniczną i folkową.

Zespół R.U.T.A. (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Zespół R.U.T.A. (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Festiwal Rozstaje 2012 to muzyczna podróż na wschód. Kontynuacja zeszłorocznej edycji, w ramach której organizatorzy prezentowali koncerty muzyków z Mongolii, Izraela, Ukrainy, Białorusi, międzynarodowe projekty inspirowane muzyką Bliskiego i Środkowego Wschodu.  Rozstaje 2012 – to jednocześnie festiwal premier.

Koncert Bachu Khana na krakowskim Rynku Głównym to pierwszy w Polsce występ wybitnego pieśniarza z Radżastanu; wibracje darbari – muzyki wykonywanej od wieków przez handlarzy wielbłądów. Słynący z wysokiego, gardłowego, rystykalnego głosu, śpiewający w lokalnym języku marwari artysta i jego muzycy zaprowadzą publiczność do serca Thar – największej pustyni Indii.

Premierowy koncert R.U.T.A. na Uschod – zapowiada nową płytę spektakularnego projektu Macieja Szajkowskiego. Tym razem: artystyczna etno-punkowa rebelia – spotęgowana udziałem artystów z Białorusi i Ukrainy. Pieśni buntu chłopskiego w wykonaniu czołówki wokalistów polskiego zaangażowanego rocka: Paweł Guma Gumola (Moskwa), Robert Robal Matera (Dezerter), Nika (Post Regiment) oraz Hubert Spięty Dobaczewski (Lao Che). Muzyka wykonywana jest na instrumentach akustycznych: fidelach płockich i średniowiecznych, sazach, tradycyjnym barabanie, bębnie obręczowym, kontrabasie i pile etc. przez plejadę osobistości muzyki folk.

Nowy projekt fonograficzny zapowiada koncert Joanny Słowińskiej i formacji Fedkowicz Noise Trio – jednej z najciekawszych awangardowych formacji młodego pokolenia. Fonoplastikon to kompozycje autorskie i motywy tradycyjne, zderzenie pierwotnej energii wokalnej z elektronicznym i drum’n’bass’owym brzmieniem. Teksty współczesne i tradycyjne. Kompozycje autorskie i obrzędowe pieśni rytualne. Puls tradycji, energia nowych technologii…

Plenerowy koncert grupy Caci Vorba to promocja najnowszego albumu zespołu: Tajno Biav – nagrodzonego przez Polskie Radio prestiżowym tytułem Folkowego Fonogram Roku, kolejne z wydarzeń potwierdzających dobrą kondycję polskiej sceny folkowej, niegasnące zainteresowanie i twórcze inspiracje muzyką romską.

Szczególnie zapowiadają się też koncerty plenerowe na dziedzińcu Radia Kraków: islandzka grupa Arstidir – to prolog przyszłorocznej edycji festiwalu (Rozstaje 2013 – Muzyka Północy) i premierowy występ zespołu w Polsce. Arcus Poloniae Marii Pomianowskiej – to pierwsza na świecie orkiestra polskich zrekonstruowanych skrzypiec brzuchowych, nieznane dotąd brzmienia w muzyce, barwy dźwięku odtworzonych instrumentów zestawione z ludowym, klasycznym oraz egzotycznym instrumentarium.

Rozstaje 2012
Od 15 do 25 lipca 2012 roku
Kraków

Dodaj komentarz