• 2012-07-11

Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta

Od 17 lipca 2013 roku przez cztery dni (do 20 lipca) w Krakowie potrwa Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta. Będzie to pierwsza edycja tego wyjątkowego przedsięwzięcia, którego partnerami są: Fundacja im. Zbigniewa Seiferta, Akademia Muzyczna w Krakowie, Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami, Miasto Kraków oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Zbigniew Seifert fot. Raymond Clement (źródło: materiały prasowe)

Zbigniew Seifert fot. Raymond Clement (źródło: materiały prasowe)

Pomysł Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego zrodził się z potrzeby upamiętnienia wybitnego wiolinisty, a także podkreślenia roli jaką Zbigniew Seifert spełnił jako wyjątkowy muzyk jazzowy. Do dziś ma swoich licznych naśladowców na całym świecie, zafascynowanych stylem wiolinistycznym jaki stworzył.

Kraków, jako miasto rodzinne Seiferta, a także kolebka polskiego jazzu jest idealnym miejscem promocji jazzu jak również spuścizny skrzypka na światową skalę.

Konkurs ma na celu wyłonienie indywidualności muzycznych na miarę Zbigniewa Seiferta. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne w wysokości: za zajęcie I miejsca – 10.000 EURO, za miejsce II – 5.000 EURO, a miejsce III to nagroda w wysokości – 2.000 EURO.

W jury zasiądą wybitni eksperci, m.in.: Mark Feldman, Prof. Richie Beirach, Glen Moore z legendarnej grupy Oregon, Prof. Janusz M. Stefański, Witold Wnuk.

Zbigniew Seifert (1946 1979) – postać niezwykła w polskim jazzie. Żył niespełna 33 lata. Pomimo skromnego dorobku muzycznego, jego wartość artystyczna do dziś dzień wprawia w podziw. Na młodych zaś twórcach pozostawia wyraźny ślad. Joachim Ernst Berendt powiedział Zbigniew Seifert (…) należy do grona muzyków, dzięki którym o jazzie polskim mówi się w świecie tak wiele dobrego.

Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta
Kraków, 17-20 lipca 2013 r.

Dodaj komentarz