Andrzej Borys w Starej Galerii ZPAF Elipsy

16 lipca o godz. 17.00 w warszawskiej Starej Galerii ZPAF odbędzie się wernisaż wystawy Andrzeja Borysa. Wystawę będzie można oglądać do 4 sierpnia.

„Ameliówka”, Andrzej Borys, zdjęcie (źródło: materiały prasowe)

„Ameliówka”, Andrzej Borys, zdjęcie (źródło: materiały prasowe)

Fotografie Andrzeja Borysa są klasycznymi, pięknymi pejzażami, jakich w środowisku kieleckim w ostatnim półwieczu powstało bardzo wiele. W każdym albumie pod przysłowiowym tytułem piękno ziemi kieleckiej mają szansę się znaleźć i zaświadczać o romantycznej duszy ich autora. Jednak opinia taka byłaby dużym uproszczeniem, tak tylko może się zdawać komuś, kto spojrzy w przelocie na te prace, a na refleksję nie będzie miał już chwili. Tymczasem każda część wystawy jest przemyślanym, zamkniętym cyklem powstałym z pasji, talentu i eksperymentowania w obrębie samego medium fotografii, czego najlepszym przykładem jest praca wóz-przewóz.  Jest też przy okazji dokumentem, czasami wymagających wielu lat konsekwentnego zapisywania jednego motywu, jak w przypadku serii zdjęć pt. Sinusoida, na który potrzeba było 26 lat obserwacji i rejestracji, by walor plastyczny podporządkować idei dokumentowania zmian w środowisku naturalnym jednego z najładniejszych fragmentów Kielecczyzny. Moją ulubioną pracą jest niepozorny czarno-biały tryptyk animacja, niczym limeryk: szmatka na wietrze, motyw banalny, efekt figlarny. Kilka najstarszych czarno-białych prac pochodzi z lat siedemdziesiątych, ich drugiej połowy, kiedy to Andrzej Borys z pasją dokumentował świat swoich dziadków, rówieśników oraz miejsc swojej młodości. Najnowsze z 2011 roku są impresjami graficznymi, których dyptyk elipsy symbolicznie łączy kolejne opowiadania w interesującą całość.

Andrzej Świetlik, kurator wystawy

Andrzej Borys urodził się 10 maja 1949 r. w Łowiczu. Debiut artystyczny to początek lat 70-tych- wyróżnienie w Ogólnopolskim Biennale Fotografii Studenckiej w Szczecinie (1972). Jest autorem ponad 50 wystaw indywidualnych i niezliczonych wystaw zbiorowych. Członek ZPAF od 1978 r., prezes Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF w latach 1990-1994 oraz od 2002 do chwili obecnej. Pomysłodawca oraz organizator Międzynarodowych plenerów Fotograficznych ART – EKO od 1988 r. do chwili obecnej. Organizator i Komisarz ogólnopolskich plenerów i wystaw pt. Świętokrzyskie w Obiektywie w latach 2005-2008. Współorganizator, Kurator oraz Juror ogólnopolskiego konkursu pt. „Życie jest piękne”- pierwsze trzy edycje, Komisarz 15 Międzynarodowego Biennale Krajobrazu S-ave the E-art-h. Odznaczony wieloma nagrodami w kraju i zagranicą m.in. Złoty i Srebrny Medal FIAP, liczne nagrody w Biennale Krajobrazu Polskiego, Dyplom Uznania Ministra Kultury, Brązowy Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony Kulturze Polskiej GLORIA ARTIS 2007 i w ostatnim okresie: Nagroda I Stopnia Prezydenta Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnienia i ochrony Kultury – 2011 oraz Świętokrzyska Nagroda Kultury 2011 w uznaniu dokonań wzbogacających dorobek kulturalny województwa świętokrzyskiego.

Stara Galeria ZPAF
Plac Zamkowy 8
Warszawa
Od 16 lipca do 4 sierpnia 2012 roku

Dodaj komentarz