• 2012-07-10

16. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku

XVI Festiwal Szekspirowski odbędzie się w terminie od 27 lipca do 5 sierpnia 2012 r. W programie imprezy znajdą się 3 polskie przedstawienia wyselekcjonowane z polskich premier szekspirowskich ostatniego sezonu: Burza w reżyserii Mai Kleczewskiej (Teatr Polski z Bydgoszczy), Makbet w reżyserii Marcina Libera (Teatr Współczesny ze Szczecina), Król Ryszard III w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego (Teatr im. Stefana Jaracza z Łodzi).

17. Festiwal Szekspirowski (źródło: materiały prasowe)

17. Festiwal Szekspirowski (źródło: materiały prasowe)

Podczas imprezy Jury Konkursu na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2011/2012 wybierze zwycięskie przedstawienie pretendujące do nagrody Złotego Yoricka, przyznawanej od 1994 roku. Podczas Festiwalu zaprezentowane zostaną ponadto spektakle z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Macedonii, Włoch oraz Rosji.

Festiwal Szekspirowski jest jednym z najważniejszych festiwali teatralnych w Europie. To wydarzenie międzynarodowe, łączące prezentacje spektakli z całego świata z działaniami artystycznymi, warsztatami, spotkaniami z twórcami. Festiwal odbywa się co roku, na przełomie lipca i sierpnia, w Trójmieście. Historia imprezy sięga 1993 roku, kiedy to zorganizowane zostały pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie, następnie przekształcone w Festiwal. Organizatorami wydarzenia są Fundacja Theatrum Gedanense oraz Gdański Teatr Szekspirowski.

Z inicjatywy Festiwalu narodziła się Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich, która ma swoją siedzibę w Gdańsku. W skład Sieci wchodzą Festiwale Szekspirowskie z Polski, Rumunii, Węgier, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Czech i Armenii. Celem tej współpracy jest wspieranie organizacji i promocji wspólnych artystycznych przedsięwzięć oraz działań edukacyjnych i naukowych w dziedzinie kultury.

Wydarzeniem tegorocznej edycji będzie prezentacja dzieła wybitnego flamandzkiego twórcy: Luka Percevala - inscenizacji Hamleta przygotowanej w Teatrze Thalia w Hamburgu. To intrygująca i pełna emocji inscenizacja w której dwóm aktorom grającym Hamleta towarzyszy grający i śpiewający na żywo pianista.

Kolejnym twórcą wielkiego formatu będzie Silviu Purcărete, wybitny twórca rumuński na stałe mieszkający we Francji, który tym razem wraz z zespołem Teatru Narodowego z Craiovej zaprezentuje Burzę. W produkcję spektaklu i jego prezentację na festiwalu w Gdańsku zaangażowany jest Rumuński Instytut Kultury i członkowie Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich.

Na Festiwalu pokazane zostanie dzieło awangardowego rosyjskiego twórcy – Konstantina Bogomołowa – spektakl pod prowokującym tytułem Lir. Komedia, które zostało zrealizowane w Teatrze Prijut Komedianta w Petersburgu. Konstantin Bogomolov to jeden z najbardziej ekscytujących współczesnych twórców filmowych i teatralnych w Rosji. Jego spektakle, często prowokacyjne, łamią konwencje, niszczą tradycyjne podejście do struktury spektaklu, jak i do teatru w ogóle. W roli tytułowej występuje tragikomiczna aktorka Rosa Khairulin, związana z moskiewskim Teatrem Studio Tabakowa.

Po raz pierwszy na Festiwalu pojawi się spektakl z Macedonii – będzie to Hamlet w reżyserii Dejana Projkowskiego – reżysera teatralnego, dyrektora artystycznego Teatru Dramatycznego w Skopje. Jego inscenizacja to świeża i współczesna próba odczytania szekspirowskiego tekstu przez pryzmat najnowszej bałkańskiej historii. Przedstawienie prezentowane w Wielkiej Brytanii, zdobyło bardzo dobre recenzje i szereg pochwał za świetne kreacje aktorskie, przede wszystkim dla Dejana Lilic’a – grającego tytułową rolę.

Podczas imprezy realizowany będzie międzynarodowy projekt artystyczny Discovering Theatrelands dofinansowany z Programu Kultura UE, w którym wydarzenia teatralne, artystyczne i edukacyjne realizowane będą na europejskich festiwalach szekspirowskich: w Gdańsku, w Neuss (Niemcy), w Gyula (Węgry) i w Ostrawie (Czechy). Działania obejmują prezentację wybitnych europejskich produkcji teatralnych, edukację nauczycieli i młodzieży, teatr społeczny (Zimowa Opowieść) i scenę alternatywną festiwalu – SzekspirOFF.

SzekspirOFF jest otwartą formułą, która w różnych odsłonach kładzie nacisk na inne aspekty twórczości artystycznej. Projekt rozpoczął się w czerwcu tego roku, na Dolnym Mieście w Gdańsku. Podczas XVI Festiwalu Szekspirowskiego SzekspirOFF powraca do przestrzeni Teatru w Oknie oraz realizacji scenicznych związanych z twórczością mistrza ze Stratfordu. Czekają nas spektakle teatralne, teatr tańca, performans, improwizacje teatralne i inne działania artystyczne, poszukujące nowych znaczeń w twórczości Szekspira.

Letnia Akademia Szekspirowska - 27 lipca do 5 sierpnia 2012 roku

  • warsztaty teatralne i artystyczne: Anna Czajewska, Filiz Ozcan, Dejan Projkovski, prof. Gian Carlo Rossi i Tanya Roberts, Oliver Spatz
  • wykłady szekspirologów: prof. Jay L. Halio, prof. Tom Clayton, prof. Jerzy Limon
  • spotkania z artystami po spektaklach w teatrach
  • seminarium teatralne dla nauczycieli ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z regionu woj. pomorskiego: prof. Jay L. Halio, Bernhard Ramstad, prof. Gian Carlo Rossi i Tanya Roberts

W ramach projektu organizatorzy zamierzają ponownie wyjść z Festiwalem Szekspirowskim w region województwa pomorskiego. W tym roku przedstawienia odbędą się w trzech miastach: Gniewinie (24 lipca), Helu (25 lipca) i Tczewie (26 lipca). Zaprezentowany zostanie Hamleta w oryginalnej interpretacji Adama Walnego.

 

Dodaj komentarz