Saska Kępa doczekała się atlasu swojej architektury

20 lipca o godz. 18.00 na dachu warszawskiego Domu Kultury Saska Kępa odbędzie się spotkanie oraz wykład związany z premierą publikacji SAS Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy autorstwa Magdaleny Piwowar z tekstami Grzegorza Piątka i Jarosława Trybusia.

Rozkładówka publikacji (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Rozkładówka publikacji (źródło: materiały prasowe wydawcy)

To autorski dwujęzyczny ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy – modernistycznej dzielnicy Warszawy, miejsca eksperymentu, w którym uczestniczyło kilka pokoleń wybitnych architektów, urbanistów, projektantów i rzeźbiarzy. Atlas obejmuje ponad 50 miejsc – budynków i elementów dekoracyjnych powstałych w latach 1926 – 1939 oraz wybranych obiektów powojennych i współczesnych. Każdy opatrzony jest jedną dużą ilustracją i krótkim opisem w języku polskim i angielskim.

Publikacja jest prezentacją budynków, rzeźb i dekoracyjnych detali za pomocą precyzyjnej, lecz syntetycznej ilustracji.

Taki sposób przedstawienia architektury pozwala zrozumieć podstawowe założenia przestrzenne poszczególnych projektów, niezakłócone ograniczeniami, z jakimi mamy do czynienia w przypadku zdjęć budynków (zasłaniające je drzewa, inne obiekty czy elementy infrastruktury miejskiej, brak dostępu z niektórych stron, zmiany modernizacyjne). Tym samym mamy szansę lepiej poznać pierwotny zamysł architekta.

Obiekty są pokazane jako monochromatyczne bryły, które z przestrzeni miejskiej wróciły na deskę architekta, a raczej na ekran komputera, którym dziś posługiwaliby się ich twórcy.

Rozkładówka publikacji (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Rozkładówka publikacji (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Twórcy publikacji:

  • Magdalena Piwowar – autorka koncepcji książki, projektu graficznego i ilustracji

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Zajmuje się projektowaniem książek (Przewodnik po warszawskich blokowiskach), magazynów (w latach 2008–2011 dyrektor artystyczny dwumiesięcznika GAGA, autorka makiety miesięcznika miejskiego Aktivist) oraz projektów identyfikacji wizualnych i aranżacji wystaw, głównie architektonicznych, laureatka nagród w Polsce, jak i za granicą.

  • Grzegorz Piątek – weryfikacja doboru obiektów, stworzenie podpisów do ilustracji i wstępu, konsultacja merytoryczna ilustracji

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, krytyk architektury i kurator. W latach 2005-2011 członek redakcji miesięcznika Architektura- murator. Kurator kilku wystaw o tematyce architektonicznej. Badacz i popularyzator architektury XX wieku (m.in. Polska Ludowa jako projekt modernistyczny, Archimapa 1918-1939 i inne) oraz autor/współautor licznych artykułów i publikacji o Warszawie, m.in. Notes from Warsaw, Wallpaper City Guide, Warsaw. Laureat Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok oraz Dyplomu MSZ za promocję Polski na świecie.

  • Jarosław Trybuś – weryfikacja doboru obiektów, stworzenie podpisów do ilustracji i wstępu, konsultacja merytoryczna ilustracji

Historyk sztuki, krytyk architektury, wykładowca, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zajmuje się problemem architektury niezrealizowanej (autorskie cykle wykładów, w przygotowaniu praca doktorska pod kierunkiem prof. Marty Leśniakowskiej i książka Warszawa niezaistniała. Niezrealizowane projekty dla Warszawy w dwudziestoleciu międzywojennym). Pracownik Instytutu Stefana Starzyńskiego oraz współpracownik magazynów architektonicznych i kulturalnych. Współautorwielu publikacji. Laureat Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2008, Dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie.

SAS Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy
Magdalena Piwowar, Grzegorz Piątek, Jarosław Trybuś
Wydawca: Centrum Architektury
20 lipca 2012 roku, godz. 18.00
Dach Domu Kultury Saska Kępa
Warszawa

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR