• 2012-07-07

No Budget Show vol. 4

Od 29 czerwca w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej  MOCAK można oglądać prace młodych artystów wpisujące się w ideę no budget.

Piotr Szczur z cyklu „Poszukiwania” (źródło: materiały prasowe)

Piotr Szczur z cyklu „Poszukiwania” (źródło: materiały prasowe)

Jest to czwarta z serii wystaw No Budget Show, wcześniej prezentowanych między innymi w lubelskim Towot Squat oraz warszawskiej Galerii Kordegarda. Wystawa zrealizowana została według pomysłu artysty Roberta Kuśmirowskiego.

W MOCAK-u pokazane zostaną prace młodych artystów stworzone, tak jak wskazuje tytuł wystawy, bez jakiegokolwiek lub z niewielkim nakładem finansowym. Z jednej strony jest to nawiązanie do romantycznej koncepcji tworzenia bez środków pieniężnych, z drugiej – pośredni komentarz na temat finansowania sztuki i kultury.

No Budget Show to rozwijający się projekt. Rozpoczął się w 2009 roku w Towot Squat w Lublinie. Od tej pory rozgałęzia się w różne strony, nie tylko geograficznie – migrując z Lublina do Warszawy, a teraz do Krakowa –ale również personalnie, ponieważ co roku zmieniają się artyści biorący w nim udział. Nie sposób zaszufladkowaćprojektu pod hasłem wystawa. Może się to wydawać dziwne, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę miejsce, w którym będzie on tego roku prezentowany i w którym zakorzeni się na kilka miesięcy – przestrzeń Galerii Beta w MOCAK-u. Nie sposób także zastosować do tego projektu zwyczajowo obieranej kolejności działań, wyznaczającej harmonogram przygotowań do wystawy: wybór prac, przygotowanie katalogu, ustalenie warunków wypożyczenia prac i transport, w końcu aranżacja wystawy. W tym przypadku mamy do czynienia z długofalowym procesem, którego jednym z efektów jest organizowana wystawa. Coroczne spotkania-wystawy to okazja do zaprezentowania prac szerszej publiczności. Pokazują one, że istnieje całkiem nowa propozycja pokazywania sztuki, która ma bardziej społeczny charakter. Jednocześnie udział w projekcie jest ważnym osobistym przeżyciem dla wystawiających. Istotną rolę odgrywa tutaj Robert Kuśmirowski, który jest nie tylko pomysłodawcą, kontrolerem jakości i opiekunem, ale także osobą inspirującą do dalszej pracy twórców, którym nie zależy na pokazywaniu tego, co robią, w galeriach i instytucjach. Dla nich bardzo ważny jest udział w No Budget Show, praca z Robertem, jego rada, dyskusje, które się wywiązują, i więzi, które się tworzą w trakcie tych interakcji. Duża ilość prac powstaje specjalnie na tę wystawę. Są one skrupulatnie dopracowywane, ich forma i kształt ewoluują, dostosowując się do charakteru i wielkości miejsca. Różne rozumienia idei wystawy oraz bezbudżetowości ujawniają się w samych pracach artystów. Są one krytyczne, polemiczne, ironiczne, zabawne… Artyści opowiedzieli mi o nich podczas rozmów, wymiany e-maili, a także w tekstach, które napisali. Dzięki temu podczas pracy nad wystawą najpierw miałam do czynienia z ludźmi, a dopiero później z obiektami, które będą pokazywane. W rozmowach często podkreślano, że działania większości artystów wpisują się w ideę tworzenia no budget, ponieważ ich działalność odbywa się bez wsparcia finansowego. Problem finansowania sztuki stał się tematem niektórych z prac na wystawie.

Delfina Piekarska, O czym będzie No Budget Show 4 (z katalogu wystawy No Budget Show 4)

Artyści: Konrad Aleksander, Another Photographer, Marzena Bis, Krzysztof Bryła, Anna Chabros, Maciej Chorąży, Michał Chudzicki, Rafał Czępiński, Kamila Czosnyk, Tomasz Foltyn, Viola Głowacka, Emrah Gökdemir, Michał Jadczak, Marcin Kokoszko, Emilia Kołowiecka, Paweł Korbus, Tomasz Koszewnik, Anna Kuc, Kamil Kuzko, Daniel Małecki, Michał Mejnartowicz, Arek Pasożyt, Jacek Piotrowicz, Maciej Połynko, Radar, Piotr Strobel, Piotr Szczur, Liwia Sztyc, Krzysztof Turlewicz, Jacek Wierzchoś, Radek Włodarski, Emilia Żukowska

No Budget Show 4
29 czerwca–30 września 2012 r.
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
ul. Lipowa 4, Kraków

Dodaj komentarz