• 2012-07-07

Galeria zaprasza na… scenę

Na wystawie Fantom Siggiego Hofera & Marcina Maciejowskiego w Galerii Bielskiej BWA każdy widz może sam stać się artystą, aktorem bądź po prostu bohaterem akcji, którą sam przygotuje i zrealizuje. Do prezentacji służy umieszczona w dolnej sali galerii rzeźba austriackiego artysty Siggiego Hofera z kolorowym napisem rozpoczynającym się od słów To jest twoja scena… – oryginalny tytuł brzmi: This Is Your Stage Baby Best Siggi. Drewniana scena ma wymiary 3 x 3 m.

Wakacyjna scena Siggiego na wystawie Fantom, Galeria Bielska BWA 2012, fot. Krzysztof Morcinek

Wakacyjna scena Siggiego na wystawie Fantom, Galeria Bielska BWA 2012, fot. Krzysztof Morcinek

Scenę zainaugurował podczas wernisażu wystawy 22 czerwca performer Sven Sachsalber. Od tego czasu osoby zwiedzające ekspozycję już wiele razy wykorzystywały możliwość wejścia na scenę i zaprezentowania swoich umiejętności.

Wakacyjna scena Siggiego jest dostępna dla każdego widza przez całe wakacje, zarówno w godzinach otwarcia galerii (10.00–18.00), jak i podczas specjalnych wieczornych występów w każdy czwartek od godz. 18.00. Na czwartkowe prezentacje obowiązują wcześniejsze zapisy. Wszystkich chętnych do czwartkowych autoprezentacji Galeria prosi o kontakt telefoniczny: 33 812 58 61, mailowy: info@galeriabielska.pl lub osobisty.

W czwartek 12 lipca o godz. 18.00 na scenie pojawią się artyści uczestniczący w międzynarodowych rezydencjach artystycznych Beyond Time / Poza czasem, organizowanych przez Galerię Bielską BWA już po raz drugi: Winston Lau (Chiny/Anglia), Kostas Tzimoulis (Grecja) i Grupa artystyczna z Hiszpanii Olliemoonsta (Naza del Rosal & Juan Rico Chinorko). O godz. 19.00 Galeria zaprasza na spotkanie z artystami rezydentami, którzy przedstawią się bielskiej publiczności, a także opowiedzą o realizacjach, które planują wykonać w Bielsku-Białej.

Wakacyjna scena Siggiego jest ważną częścią wystawy Fantom, prezentującej najnowsze prace mieszkającego w Wiedniu Siggiego Hofera i polskiego malarza Marcina Maciejowskiego, stworzone przez nich specjalnie na wystawę w Bielsku-Białej. Obaj artyści spotkali się przed laty w Wiedniu, a obecnie w Bielsku-Białej, nieprzypadkowo zwanym Małym Wiedniem.

Maciejowski niemal każdy obraz odnosi do własnej osoby, do swoich odczuć i przeżyć. Hofer autoportret zamienia na zestaw liter, które tworzą jego imię i nazwisko. Sztuka obu artystów, przez to skierowanie na siebie i odczytywanie świata przez własną historię, nabiera cech autobiograficznych. Każdą pracę na wystawie odczytujemy poprzez kontekst osobowości, przynależności narodowej czy nawet orientacji seksualnej. Kuratorka wystawy Goschka Gawlik odczytała ich twórczość poprzez koncepcję fantomu, scalając te dwie odmienne osobowości w jednym projekcie – podkreśla Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

Wystawa potrwa do 26 sierpnia 2012 roku.

Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11
43-300 Bielsko-Biała
Galeria czynna codziennie w godz. od 10.00 do 18.00

Dodaj komentarz