Trwa Heineken Open’er Festival

Do 7 lipca potrwa w Gdyni kolejna edycja Heineken Open’er Festivalu, jednej z najważniejszych imprez muzycznych w Polsce.

AUKSO Orchestra i Krzysztof Penderecki (źródło: materiały prasowe)

AUKSO Orchestra i Krzysztof Penderecki (źródło: materiały prasowe)

Wzstartowa Heineken Open’er 2012. Przez cztery dni, na siedmiu scenach zagrają: Björk, New Order, Justice, Bon Iver, Franz Ferdinand, Bloc Party, The Mars Volta, Mumford & Sons, The Kills, The xx, The Cardigans, Orbital, Public Enemy, Gogol Bordello, Janelle Monáe, Major Lazer i wielu innych. Artyści pokażą się na Main Stage, Tent Stage, World Stage, Talents Stage, w Alter Space, na Beat Stage oraz w Silent Disco.

Ciekawym wydarzeniem będzie prezentacja projektu Penderecki//greenwood. Efektu tej niezwykłej współpracy będzie można posłuchać w czwartek 5 lipca o 20.00 na scenie Main. Utwory obu kompozytorów wykona orkiestra AUKSO pod batutą Marka Mosia oraz samego Krzysztofa Pendereckiego. W tym roku na festiwalu wystąpią także artyści, biorący udział w europejskim programie wymiany talentów ETEP: Jessie Ware i czeski zespół DVA. Wśród nowości będzie można zobaczyć scenę Talents Stage, która od teraz będzie gościć nie tylko młode talenty z Polski, ale także najlepsze zespoły siostrzanego, regionalnego programu wymiany talentów CETEP. W tym roku, program reprezentowany jest przez czeski zespół Pipes and Pints, węgierski Kerekes Band oraz łotewskie Instrumenti.

Tegoroczny festiwal to także nowe oblicze – Sztuka na Open’erze. Otwiera go Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego z przedstawieniem Anioły w Ameryce na motywach dramatu Tony’ego Kushnera. Niemal sześciogodzinny spektakl będzie można zobaczyć w każdy festiwalowy dzień o godz. 12.00 w specjalnie zbudowanym, namiocie teatralnym obok głównego wejścia. Na festiwalu zagości też oryginalny kolektyw teatralny Gob Squad i jego spektakl Before Your Very Eyes. W Alterkinie zobaczyć będzie można między innymi najciekawsze dokumenty z Planete+ Doc Film Festival. Specjalnie zaaranżowany hangar pomieści Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i przygotowaną na tę okazję wystawę Video Killed The Radio Star, przedstawiającą wzajemne relacje muzyki i sztuk wizualnych. Tę część propozycji, które przygotowali organizatorzy uwieńczy Galeria Open’era z wielkoformatową instalacją Maurycego Gomulickiego.

Poza tym, na Open’erze pojawią się znane z poprzednich edycji sceny i aktywności: Fashion Stage, strefa NGO, Kids Zone, diabelski młyn i inne.

Heineken Opener Festival
Od 4 do 7 lipca 2012 roku
Gdynia

Dodaj komentarz