• 2012-07-05

Literatura na Festivalu dell’ Arte

Od 19 do 26 sierpnia w Pałacu Wojanów k. Jeleniej Góry odbędzie się Festival dell’ Arte. Nie zabraknie na nim spotkań z literaturą: poezję czytać będzie Ewa Lipska, literackie akcenty związane z Dolnym Śląskiem zaprezentują jego miłośnicy – Ivo Łaborewicz i Joanna Lamparska.

Pałac Wojanów k. Jeleniej Góry (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pałac Wojanów k. Jeleniej Góry (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podwieczorek z poezją

Istotnym punktem w programie festiwalu będzie spotkanie z Ewą Lipską. Urodzona w Krakowie poetka i malarka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa i stypendystką International Writing Program University of Iowa. Autorka jest znana nie tylko w Polsce, do tej pory ukazało się blisko czterdzieści obcojęzycznych wyborów jej wierszy. Podczas Podwieczorku poetyckiego goście Festivalu dell’ Arte będą mięli okazję osobiście poznać Ewę Lipską i posłuchać czytanych przez nią utworów.

Ballada o Wojanowie…

Na Festivalu dell’ Arte pojawi się również Ivo Łaborewicz, który z zamiłowania jest turystą górskim, bibliofilem, kolekcjonerem map, kart pocztowych i czarnych płyt, natomiast z wykształcenia historykiem. Badacz jest mocno związany z regionem Kotliny Jeleniogórskiej: od 1997 roku pełni funkcje Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Jeleniej Góry i redaktora periodyku naukowego Rocznik Jeleniogórski, a od ponad dwunastu lat jest członkiem Karkonoskiego Towarzystwa Naukowego. Ivo Łaborewicz jest autorem przewodników oraz książek historycznych poświęconych Jeleniej Górze i okolicom. Tematem przewodnim spotkania z pisarzem będzie opowieść Wojanów – rezydencja szlachecka i królewska. Ivo Łaborewicz zapowiada:

Chciałbym przybliżyć uczestnikom spotkania historię Pałacu w Wojanowie i okolic. Przedstawię najważniejsze fakty, ale też mało znane ciekawostki. Mam nadzieję, że wykład zainteresuje zarówno dorosłych, jak i młodszych turystów

Tajemnice i skarby Dolnego Śląska

Uczestnicy Festivalu dell’ Arte będą mogli wziąć udział w spotkaniu z Joanną Lamparską – zakochaną w Dolnym Śląsku pisarką i podróżniczką. W swoich książkac, autorka opisuje tajemnice regionu. Pisarka od wielu lat zajmuje się poszukiwaniami zaginionych dóbr kultury, tropi ślady ukrytych skarbów i depozytów. W Wojanowie podróżniczka podzieli się swoimi odkryciami podczas wykładu Tajemnice i skarby Dolnego Śląska.

Poezja i literatura to jedna z czterech dziedzin artystycznych, które pojawią się na sierpniowym spotkaniu ze sztuką w Wojanowie. Goście Festivalu dell’ Arte będą mogli uczestniczyć również w wydarzeniach kulturalnych związanych z teatrem, muzyką oraz sztukami wizualnymi.

Festival dell’ Arte
Od 19 do 26 sierpnia 2012 roku
Wojanów k. Jeleniej Góry

Dodaj komentarz